Avatar užívateľa
anonym

Kto ako prvý sa začal zaujímať o globalizáciu?

Teraz najviac preberaná téma. Ale kto sa o ňu začínal zaujímať ako prvý? Kto prišiel s touto myšlienkou? Aké boli jeho dôvody a zámery?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? veronikaiq před 5001 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
darinapol

Znakom globalizácie je aj „zrútenie“ času a priestoru. Tento jav je najlepšie opísaný v teórií „veľkej dediny“ od Marshalla McLuhana v diele Gutenberg Galaxy (1962). Podľa McLuhana okamžitá komunikácia zničí geografickú rovnováhu a vytvorí „veľkú dedinu“.[1] Termín „globalizácia“ bol spopularizovaný Theodorom Levittom profesorom Harvardovej univerzity. [2] Levitt tento termín použil ako prvý v spojený s ekonomikou. Stalo sa tak v roku 1983.

Základným impulzom pre začiatok globalizácie bola revolúcia v doprave v polovici 20. storočia. Pomocou rýchlejšej a sofistikovanejšej dopravy mohli firmy uzavierať obchody nielen s lokálnymi partnermi, ale aj s partnermi na opačnej strane Zeme. Priekopníkom globalizácie boli Spojené štáty americké, kde miestne spoločnosti v 60. rokoch expandovali na európske trhy. Dôsledkom toho bolo, že Američania sa museli čiastočne prispôsobiť európskemu zákazníkovi a naopak.

Zdroj: sk.wikipedia.or­g/wiki/Globaliz%C3%A1cia

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť