Avatar užívateľa
anonym

Čo je to malé čísielko pri typoch objektívov?

Dostal som na narodeniny môj prvý lepší foťák resp. zrkadlovku. Taký normálny kit z obchodu Nikon D5000 + Nikkor 18–55mm 3,5–4,5. Som úplný začiatočník a vôbec nemám tušenia, čo znamenajú všetky tie čísla a písmená v názvoch objektívov. Vedeli by ste mi niekto pomôcť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? ciernak před 4917 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
denis34

Tak je pravda, že označenia, ktoré výrobcovia udávajú sú často veľmi mätúce a nie je za potreby ich všetky do detailov poznať. Základ by sme každý mali vedieť aby sme si vedeli v budúcnosti sami vybrať správny objektív.

Tak Nikkor alebo Canon, či Tamron to sú značky rôznych objektívov. Keďže máš Nikon tak ďalej budem hovoriť iba o Nikone.

Potom nasleduje AF-S, alebo len AF, alebo pri starších typoch Ai-S a aj ešte rôzne iné. AF-S znamená, že objektív obsahuje v sebe motorček a preto automatické zaostrovanie funguje na všetkých typoch zrkadloviek Nikon. AF nám hovorí, že motorček nemá a preto automatické zaostrovanie funguje. iba na radách D90 a vyššie.

Ďalším parametrom je ohnisková vzdialenosť(napr. 18–55mm). Keďže poznáme aj pevné ohniska aj zoomovacie tak od tohto závisí, či tam bude nejaké rozmedzie alebo iba jedno číslo. Potom nasleduje číslo, ktoré nám hovorí o maximálnej možnej clone. Ak je to napísané ako v tomto prípade, tak to znamená maximálne možná clona pri ohnisku 18mm(3,5) a pri 55mm(4,5). Čo je to clona to tu nebudem vysvetľovať, ale v skratke, čím menšie číslo, tým lepšie.

No a potom sa tam nachádzajú rôzne písmená ako napríklad DX, VR, ED, IF. DX – použiteľné iba na zrkadlovkách s menším čipom(D300s a nižšie). VR ( VIbration Reduction ) – redukuje vibrácie. ED – špeciálny optický člen od Nikonu. IF – pri zoomovaní sa nevysúva.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
denortis

18 – 55 mm je ohnisková vzdialenosť . 3,5 – 4,5 je clona. V skutočnosti to má byť 1:3,5 väčší otvor v uzávierke,viac svetla, 1:4,5 je menší otvor, menej svetla.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
Led

Denis sa trocha pomýlil.
Clona -
Skúste nastaviť menšie číslo-väčší otvor- môžte presnejšie zaostriť, ale budete mať ostré len tesne pri snímanom predmete.(príklad tvár ostrá, uši nie)
Ak teraz nastavíte na väčšie číslo-zmenšíte otvor- priestor okolo premetu je zaostrený viac.(tvár aj uši ostré)

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek