Avatar užívateľa
anonym

Ako vybrať digitálny fotoaparát?

Rad by som po rokoch nahradil svoj starý analogový fotoaparát novým digitalným. Keďže sa v týchto foťakoch veľmi nevyznám, zaujímalo by ma aké parametry sú dôležité a podľa čoho mám vyberať? Myslel som, že mi poradia v predajni, ale bola tam nepríjemná predavačka.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5015 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
ciernak

Prvné čo si musíš pri kupovaní nového digitálneho fotoaparátu ujasniť je, aký typ fotoaparátu budeš chcieť a na čo ho budeš používať. Pokiaľ si sa už rozhodol medzi kompaktom, ultrazoomom a zrkadlovkou, je potrebné sa zamerať na porovnanie parametrov jednotlivých fotoaparátov.
Medzi zakladné parametry patria:

1,Rozlíšenie snímača – Pre bežné fotenie a prezeranie fotiek na počítači a následné vyvolávanie fotografií bežných rozmerov stačí rozlíšenie 3 Mpx (megapixely). Pokiaľ plánuješ fotografie vytláčať vo väčšej veľkosti napr. A4 bude ti stačiť 5–6 Mpx. Čim väčšiu budeš chcieť vytlačiť fotku tým väčšie rozlíšenie budeš potrebovať.
2, Funkcia – Automaticky režim je funkcia, vďaka ktorej môže i nezkúsený užívateľ fotiť bez zložitého nastavovania prístroja. Automaticky motivové programy pre prispôsobenie fotoaparátu aktualnym podmienkam sú označené rôznými symbolmy. Podľa toho, čo sa chystáš fotiť, napríklad portrét, krajina, makro a podobne. Pre skúsenejších užívateľov je určený manuálny režim, který umožňuje nastavovať napr.manuálne nastavenie expozície, vyváženie bielej farby a ďalšie.
3, Rozsah zoomu – Zoom určuje šírku záberu. Pre bežné situacie vystačíš s trojnásobným rozsahom zoomu (3× zoom).
Zoomy s väčším rozsahom umožňujú z jedného miesta zabespečiť jak zábery celej scény, tak i jednotlivé detaily, alebo veľmi vzdialené objekty. Veľký rozsah zoomu má ale i svoje nevýhody. Takéto objektivy môžu byť o niečo menej kvalitné, než tie s malým rozsahom.
4, Stabilizátor – Niektoré prístroje sú vybavené tzv. stabilizátorom, čo je systém, ktorý umožňuje zabrániť rozostrenie snímku. Použitím stabilizátoru je vhodné napríklad pri fotografovaní dľhým ohniskom zoomu, alebo pri horšiom svetle. Hodí sa predovšetkým na statické zábery.

Parametrov pre výber digitálneho fotoaparátu je samozrejme ešte viac, tieto sú len tie najzákladnejšie a je na každom, aká je pri nákupu fotoaparátu jeho priorita.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Elektronika