Avatar užívateľa
anonym

Ako vznikol Červený kríž?

Zaujímala by ma história vzniku tejto organizácie. Mám o tom málo informácii, kde by som mohol získať viac?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5079 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Led

Červený kříž bol formálne založený v r. 1863 piatimi mužmi: Henry Dunantom, Gustave Moynierom, vojnovými lekármi Louis Appianom a Theodore Maunoirom a veliteľom švajčiarských jednotiek generálom Henri Dufourom. Vplyv na to mali obrovské počty zranených na oboch stranách v bitke u Solferina v r. 1859. Jean Henri Dunant získal v roce 1901 za svoje aktivity prvú Nobelovu cenu mieru.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zin%C3%A1rodn%C3%AD_%C4%­8Derven%C3%BD_k%­C5%99%C3%AD%C5%BE

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
lienka

Myšlienka na vytvorenie Medzinárodného výboru Červeného kríža – MVČK má svoj pôvod v bitke pri talianskom Solferine, kde pred 150 rokmi proti sebe bojovali rakúske a francúzko-sardínske vojská. Švajčiarsky podnikateľ Henri Dunant bol zdesený, keď po bojoch z 24. júna 1859 videl tisícky ranených a umierajúcich vojakov. To ho napokon priviedlo k založeniu svetovej humanitárnej organizácie.

Hrôzu, ktorú zažil, opísal Dunant v knihe Spomienky na Solferino. Jeho myšlienka na vznik organizácie na pomoc raneným vo vojne získavala podporovateľov, až boli v októbri 1863 položené základy Červeného kríža. Znakom pomoci raneným na celom svete sa stal červený kríž v bielom poli. Hnutie sa rozvinulo do svetovej organizácie na pomoc obetiam vojen a katastrof. Humanitárni pracovníci tejto agentúry často prichádzajú na miesta krízy s pomocou ako prví a odchádzajú ako poslední, napísala agentúra DPA.

Zdroj: www.zzz.sk/?cla­nok=6550

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť