Avatar užívateľa
paul1

Ako to vlastne bolo s tým prezidentom Havlom?

Nedávno som čítal o tom, že zbrojársku výrobu na Slovensku „nepochoval“ prezident Havel, ale už dávno pred tým o tom rozhodli komunistickí plánovači.
Zbrojnú výrobu zrušil na slovensku ÚV KSČ v roku 1988 v auguste ( uznesením č. 112/88 z 26. júla 1988.).
Ďalej – 21. septembra 1989, teda stále ešte za predchádzajúceho režimu, prijala československá vláda (čiže ani nie prezident!) uznesenie č. 84/89, ktorým sa rozhodlo o utlmení tankovej výroby v ZŤS Martin do konca roku 1990. Najviac na to tlačil súdruh Ladislav Adamec ! Zrušili kvôli tomu, lebo najprv túto výrobu dotoval OMNIPOL, a dalších 5 rokov vláda ! Dotovaním je treba rozumieť – dávali sme peniaze štátom, aby
za ne kupovali naše výrobky ! A to z ekonomickeho hľadiska bolo neúnosné ! Právomoc zrušiť, alebo utlmiť výrobu v takom rozsahu má len vláda a parlament, nie prezident! Ako to bolo v skutočnosti?
V máji 1990 prišiel na návštevu martinských ZŤS prezident Havel, ktorý na mítingu zamestnancom povedal, že nebude možné vyvážať zastaralé tanky do podozrivých krajín. Na tom, že odstavenie výroby je „zásluhou“ prezidenta Havla, sa priživovali mnohí populistickí politici, získávali tak laciné body do popularity, ak keď vedeli, že to nie je pravda. Robili to osvedčenou metódou – zrnko pravdy obalili polopravdami a klamstvami.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: paul1

Zajímavá 0 před 1113 dňami Sledovať NahlásiťOtázka ešte nemá žiadnu odpoveď.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť