Avatar užívateľa
Bublaninka18

Vznik stužkových slávností?

Ako táto slávnosť vznikla? Stužkovú slávnosť máme iba my na Slovensku, alebo sa také niečo praktikuje aj v zahraničí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? denis34, Lexir před 5045 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Lexir

Iba doplním:
Stužková slávnosť patrí u nás medzi novšie tradície, súvisí so vznikom gymnázií a stredných odborných škôl po prvej svetovej vojne. Zelená stužka ako symbol mladosti k nej patrila odjakživa. Študenti nemeckých a maďarských gymnázií si ju pripínali na chlopne kabátov už pred vznikom ČSR.

„Slovenské ,stužkovské začiatky' pochádzajú z baníckej školy v Banskej Štiavnici, kam táto tradícia prenikla z Kutnej Hory a z Nemecka,“ hovorí etnografka Viera Feglová.

Zo začiatku bola stužková výlučne záležitosťou študentov a niekoľkých pedagógov, neskôr sa začali pozývať aj rodičia, celý učiteľský zbor či priatelia.

Čítajte viac: http://www.sme­.sk/c/3029987/nav­zdy-sa-zachova-v-pamati-stuzkova.html#ix­zz0xWGJpJaG

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Bumbes

Maturitný večierok, na Slovensku sa tomu hovorí stužková slávnosť.
Stužková slávnost je ešte asi pol rok pred samotnými maturitami, takže môže byť študent ostužkovaný, ale to neznačí, že aj zmaturuje.
Na stužkovej slávnosti každý dostane stužku, ktorú teraz bude hrdo nosiť pripnutú na taške, mikine, či na bunde, aby všetci vedeli, že je maturant…

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Marco294

Doteraz si pamätám na moju stužkovú. Krásne časy, keď sme boli mladí, usmiaty a bezstarostní. Aj na VŠ bol dobrý život. Ani neviem, kde sa momentálne moja stužka nachádza, ale tipujem, že aj mimo domova :) Na dive majú teraz súťaž o najkrajšiu maturantku 2016, tak sa môžeme kochať mladými dievčatami v skvostných šatách. http://diva.ak­tuality.sk/cla­nok/49918/diva-stuzkovej-2016/

před 2790 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť