Avatar užívateľa
lollobelka

Viete niečo o Stonehenge?

Chystáme sa do Anglicka na týždeň s našími známymi a bolo mi doporučené, že sa určite máme zastaviť na Stonehenge. Tak chcem o tomto mieste vedieť viac.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? jozo před 4989 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
darinapol

Toto sú všeobecné info z wikipédie.
Stonehenge (čítaj stounhendž) je kamenná stavba započatá v mladšej kamennej dobe a používaná až do doby bronzovej.

Stavba je situovaná v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire, asi 13 km severozápadne od Salisbury.

Pozostáva z priekopy, ktorá je obkolesená štruktúrou z kamenných blokov, ktoré sú opäť obkolesené viacerými kruhmi pozostávajúcimi z kameňov. Oba najnápadnejšie kamenné kruhy sú pritom vonkajším kruhom z kamenných pilierov, na ktorých sú položené ďalšie kamene ako trámy. Rovnako ako aj vnútorná štruktúra v tvare podkovy z pôvodne piatich trilitov (po dve nosné kamene, na ktorých je položený krycí kameň – trám).

Medzitým sa nachádzajú ďalšie štruktúry z menších kameňov a rôzne jamy v zemi. Ďalšie megality ako aj [[Mohyla (archeológia) |mohyly]] sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti.

Vznik tejto stavby sa dá hrubo rozdeliť do niekoľkých etáp. Skorá etapa stavby s kruhovitou kamennou „stenou“ a priehlbinou sa datuje do obdobia približne 3100 pred Kr.. Nápadná megalitická štruktúra bola zhotovená medzi 2500 pred Kr. a 2000 pred Kr.

Ale našla som aj zaujímavejšiu stránku, kde sa toho dozvieš viac a pútavejšou formou.
Dnes vieme, že Kelti neboli staviteľmi Stonehenge, vždy mali pred ním veľký rešpekt. Podľa Historia regnum Britanniae od Geoffreya de Monmoutha, je Stonehenge výtvorom druida Merlina, ktorý sem prostredníctvom mágie priniesol balvany až z Írska.( Druidi boli keltskou náboženskou skupinou, vo Veľkej Británii potlačenou krátko po rímskom vpáde. Niekoľko ľudí verí, že to bola skupina kňazov, kým druhí ich považujú za akýchsi čarodejov, praktizujúcich ľudské obete a kanibalizmus. ) Potom využil “vitálne sily” miesta, aby privolal zjavenie draka, a práve tu všetci anglickí šľachtici skladali prísahu kráľovi Artušovi. Britskí autori John Aubrey a William Stukeley koncom 17. a začiatkom 18. storočia významne prispeli k vykresleniu Stonehenge ako druidského chrámu a najvyššieho miesta keltskej kultúry. Ale ak aj niet pochýb, že miesto využívali druidi na svoje obrady, ťažké megality tam boli dávno pred príchodom Keltov do Británie, ale je možné, že ho Druidi ako svoj chrám používali. Táto myšlienka je udržiavaná nažive skupinou ľudí, ktorí sa nazývajú „Most Ancient Order of Druids“. Počas letného a zimného slnovratu vykonávajú rituály pri východe slnka. Každoročne sa stretávajú pri Stonehenge, aby pozdravili prvé slnečné lúče slnovratu, dopadajúce na obrovské kamene a zanechávaju tam symbolické obete: elementy ohňa, vody, chleba, soli a ruže.

Zdroj: www.koll.estran­ky.sk/clanky/naj­vacsie-zahady-sveta/stonehenge

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Cestovanie