Avatar užívateľa
darinapol

Spavá choroba – ako sa prejavuje?

Vyskytuje sa to aj v naších krajinách. Ako sa to prejavuje a čo to s človekom spraví? Ako sa to lieči?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4829 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Judith

Je to malária, ktorá je najčastejším tropickým ochorením, na ktoré podľa odhadov WHO ročne ochorie viac ako 300 miliónov ľudí. Spolu existujú štyria rôzni pôvodcovia malárie, ktorí vyvolávajú rôzne formy ochorenia. Najnebezpečnejšou formou je malaria tropica, ktorá, ak sa nelieči, môže viesť dokonca k smrti. Prenos malárie nastáva bodnutím komára anopheles.

Charakteristickým symptómom malárie je periodicky sa objavujúca horúčka, ospalosť. Diagnóza ochorenia sa stanovuje na základe symptómov a mikroskopickým vyšetrením krvi. Na liečbu je k dispozícii viacero vysoko účinných liekov. Očkovanie v súčasnosti ešte neexistuje. K profylaxii patrí jednak vyhýbanie sa bodnutiam komárov, a jednak užívanie rôznych liekov vo forme tabliet.

Terapia
Problém liečenia pri malárii sa zdal byť pred niekoľkými desaťročiami vyriešený zavedením chloroquinu. Terapia malárie je však dnes žiaľ opäť veľmi aktuálna, pretože medzičasom došlo k celosvetovému rozšíreniu pôvodcov malárie, plasmodia falciparum, odolných najmä na chloroquin. Liečba malárie je dodatočne sťažená aj odolnosťou proti iným liekom.

Chinín: Chinín je najčastejším prostriedkom proti malárii a dnes prežíva obrodenie pri liečbe ťažkých foriem malárie kvôli rôznorodej odolnosti proti novším prípravkom. Môže byť podávaný v tabletkách a aj injekčne, tak do žily ako aj do svalu. Skutočnosť, že chiním môže viesť k potratom, netvorí však kontraindikáciu pre jeho použitie pri ťažkej malárii u tehotných. Pretože má malý vplyv na erytrocytné formy, čiže na parazity vniknuté do erytrocytov, sa však pri profylaxii neodporúča. Chinidín, modifikácia chinínu, je rovnako účinný ako chinín, je však viac toxický pre vodivý systém srdca.
Chloroquin: Farkmakum chloroquin je napriek vývoju odolnosti jedným z najdôležitejších prostriedkov na liečbu a profylaxiu malárie – mal by sa však obmedzovať na oblasti bez odolnosti proti chloroquinu. Je podávaný ako tabletka alebo ako injekcia. Pretože sa pri terapii objavuje relatívne málo vedľajších účinkov, eventuálne bolesti hlavy alebo nevoľnosť, bol chloroquin mimoriadne ďaleko rozšírený. Pri pri dlhšom užívaní počas profylaxie však existuje od ca. piatich rokov riziko poškodenia sietnice na oku. K rovnakej skupine látok (4-aminochinolóny) ako chloroquin patrí amodiaquin (napr. svojim účinkom zodpovedá chloroquinu). Kvôli niekedy pozorovaným ťažkým vedľajším účinkom, ktoré v ojedinelých prípadoch viedli dokonca k smrti, sa na liečbu nasadzuje už len zriedka a na profylaxiu sa už vôbec nenasadzuje.
Mefloquin: Tento liek sa štruktúrou podobá chinínu a vďaka jeho účinku proti plazmódiám odolným proti chloroquinu sa všade presadil. Vykazuje totiž menšie vedľajšie účinky ako chloroquin, omámenosť a závraty sa pokladajú skôr za nepríjemné, než aby boli nebezpečné. Občas sa referuje o psychotických vedľajších účinkoch. Tieto vedľajšie účinky sa však počas profylaxie malárie objavujú značne zriedkavejšie ako pri terapii už prejavujúcej sa infekcie, čo súvisí s menším dávkovaním pri profylaxii. Mefloquin nie je vhodný pre tehotné v prvých troch mesiacoch tehotenstva a pre malé deti.
Sulfadoxín-pyrimethanín: Pyrimethanín sám vedie veľmi rýchlo k vývinu odolnosti a nie je tak vhodný na profylaxiu. Dnes sa používa prevažne v kombinácii so sulfadoxínom, sulfoamidom. Pretože aj tu sa vo zvýšenej miere objavuje odolnosť, a predovšetkým pri užívaní ako profylaktika boli pozorované ťažké, čiastočne dokonca smrteľne prebiehajúce vedľajšie účinky, nie je tento prípravok už viac na predaj.
Halofantrin: Toto farmakum je k dispozícii už od konca 80tych rokov, je však obmedzené na orálne užívanie. Obzvlášť účinné je proti plasmodiu falciparum. Kvôli možnému ovplyvňovaniu vodivého systému srdca, je jeho nasadenie u pacientov so srdcovými chorobami obmedzené. Kvôli týmto síce zriedkavým, v ojedinelých prípadoch však život ohrozujúcim vedľajším účinkom, by toto farmakum nemalo byť, aj napriek jeho dobrému účinku, používané na núdzovú samoliečbu.
Tetracyklíny: Tetracyklíny sa nasadzujú príležitostne v kombinácii s chinínom pri problémoch s odolnosťou. V tejto forme sa dajú v princípe použiť aj na profylaxiu. Ako samostatné látky sa kvôli ich spomalenému nástupu účinku nedajú odporučiť.
Proquanil: Toto farmakum sa teraz opäť častejšie nasadzuje a je obzvlášť účinné proti plasmodiu falciparum, forme existujúcej v bunke pečene. Používa sa často na profylaxiu, často v kombinácii s chloroquinom. Po užívaní môže dôjsť k dočasnému vypadávaniu vlasov a /alebo k žalúdočno-črevným ťažkostiam.
Primaquin: Primaquin je mimoriadne účinný proti erytrocytárnym štádiám parazitov, špeciálne na plasmodium vivax. Hodí sa na zabránenie recidívam pri doliečovaní malárie tertiana. Užívanie je obmedzené na dobu dvoch týždňov, vedľajšie účinky sú zriedkavé.
Artemisinin: Z rastliny Artemisia annua mohla byť izolovaná látka quinghaosu. Nasadzuje sa už dlho v južnej Ázii predovšetkým proti malárii, ale aj proti horúčke. Deriváty artemininu, napr. arthemeter alebo artesunat sú účinné pri liečbe malárie odolnej na chloroquin. V Nemecku ešte nie sú povolené.
Malarone®: Tento liek sa používa na profylaxiu a ako terapeutikum pri malárii tropica. Obsahuje obe farmaká atovaquon a proguanil. Je vyrábaný firmou GlaxoSmithKline a predávaný vo forme poťahovaných tabliet

Liečenie malárie (hlavne malárie tropica) sa musí začať čo najskôr, pri podozrivom prípade aj bez existujúceho výsledku mikroskopického dôkazu parazitov. Väčšina foriem malárie môže byť dostatočne liečená chloroquinom (resochin®), ak nie je spôsobená odolnými parazitmi, a ak sa ešte nevyskytli nijaké komplikácie. Užívanie nastáva spravidla vo forme tabliet. Pri pôvodcoch odolných proti chloroquinu sa musí liečiť mefloquinom (lariam®), halofantrinom (halfan®) alebo chinínom. Pri malárii tertiana sa po liečbe akútnych ťažkostí dodatočne podáva primaquin, aby sa vyhlo opätovnému výskytu choroby spôsobenému parazitnými formami pretrvávajúcimi v pečeni.

Letalita
Neliečená alebo neskoro liečená malária tropica má letalitu asi 30 %, naproti tomu včasná liečba infekciu odstáni úplne. Smrteľné prípady dôsledkom malárie tertiana alebo quartana sú mimoriadne zriedkavé, aj bez liečby dochádza po dvoch až troch rokoch k spontánnemu zmiznutiu choroby.

Profylaxia
Malária je rozšírená v takmer všetkých tropických a v mnohých subtropických krajinách, v Európe ako aj v Severnej Amerike a Austrálii už neexistuje. Ak plánujeme cestu do oblasti ohrozenej maláriou, mali by sme sa najprv informovať o nášho lekára alebo v najbižšom tropickom inštitúte, ako vysoko sa odhaduje riziko malárie, a či sú evtl. už známe rezistencie tamojších pôvodcov. Chemoprofylaxia, čiže prevencia liekmi, nastáva prostriedkami predstavenými pod bodom terapia.

V zásade však platí, že staré prostriedky na ochranu proti moskytom, ako

nosenie dlhých nohavíc a zvrškov s dlhými rukávmi vo svetlých farbách po zotmení,
používanie prostriedkov na odpudenie komárov (autan®),
sieťky proti moskytom,
majú stále mimoriadny význam, lebo nijaká profylaxia hore uvedenými liekmi nechráni pred infekciou 100 %.

Podľa testovacej správy nadácie testovania tovaru z júla 2000 chránia pred bodnutiami komárov najlepšie Autan Active a Autan Family. Účinná látka oboch výrobkov sa nazýva Bayrepel a je syntetickou účinnou lákou z výskumu BAYER. Autan Family má koncentráciu účinnej látky 10 % Autan Active 20 %. Autan Family chráni pred bodnutiami komárov až štyri hodiny, a je vhodný pre deti od dvoch rokov. Autan Family ponúka účinnú ochranu pred bodnutiami komárov až osem hodín, a až štyri hodiny pred kliešťami.

Mimochodom: Najznámejšou obeťou svetových dejín je Alexander Veľký, ktorý zomrel v roku 323 pred Kristom vo veku 33 rokov v Babylone veľmi pravdepodobne na maláriu.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.



Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek