Avatar užívateľa
paul1

Prečo je medveď na Slovensku chránený, keď v súčasnosti nie je v žiadnom prípade ohrozený?

V tridsatych rokoch minulého storočia boli medvede na Slovensku ohrozené, bolo ich len okolo 30 kusov. Teraz sú medvede premnožené. V roku 1967 bolo na Slovensku 359 kusov medveďov. Od roku 1962 bolo započaté s ich reguláciou (tým, že boli vydané prvé povolenia na odlov medveďov), pretože se medvede začali dynamicky rozmnožovať. Každoročne sa vykonáva regulovaný odlov medveďov v počte cca 10 – 15 kusov. Je to málo, dynamický nárast medvedej populácie sa nedarí zastaviť, v roku 1967 bolo na Slovensku cca 1200 medveďov, teraz sa ich počty pohybujú okolo 1600 kusov, poľovníci hovoria o množstve 2200 ks. A ešte jedna informácia – medveď patrí medzi škodlivú zver.
Je to zaradnie len informatívne, ako tu je uvedené. Zver môže byť v niektorých prípadoch škodlivá, v iných užitočná. Ako je to u medveďa, to teda neviem.
https://www.prav­daomedvedoch.sk/stav-populacie-medveda-hnedeho-v-minulosti/
https://www.pre­lovca.sk/o-polovnictve/po­lovnicke-rozdelenie-zveri/

Upravil/a: paul1

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? Drap před 895 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Drap

Tak je nastaven zákon. Až odborníci naznají, že je ten pravý čas, tak bude povolen odstřel. Ale i ten bude přísně regulovaný a sledovaný. Kolik medvědů je tak akorát? Ty to víš?

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
paul1

Nastavený zákon? A kto ho tak nastavil? Z akých údajov vychádzali? Znie to skôr ako výhovorka. Koľko medveďov je tak akorát, to netuším, ale pokiaľ ohrodzujú ľudí, tak je niečo zlé. Nedávno došlo k zabitiu človeka a tiež nedávno zomrel poľovník, ktorý bol medveďom zmrzačený, chýbala mu polovica tváre. Určite je postihnutých ľudí na Slovensku viac, ale štatistiky sa o tom bohužiaľ nevedú. A tvorcov zákona asi ani nezaujímajú.

https://www.tre­king.cz/priro­da/medvedi-v-evrope.htm

před 893 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
paul1

Ospravedlňujem sa, rok 1967 je zlý údaj, správne má byť rok 2014.

https://myzvo­len.sme.sk/c/808426­8/vieme-kolko-medvedov-zije-na-slovensku.html

před 895 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie