Avatar užívateľa
anonym

Niečo o poštovnej známke?

Často chodím na poštu, je to súčať môjho zamestania posielať korešpondeciu. Tak ma napadlo, prečo existujú poštovné známky? Ako vznikli? Aký mali kedysi účel a aký majú dnes? Keď už exsitujú i razítka.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5002 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

6. mája 1840 začali platiť prvé dve známky s portrétom mladučkej kráľovnej Viktórie. Spojené kráľovstvo má tak primát, ktorého jeden aspekt trvá dodnes. Jeho známky, ako známky jedinej krajiny na svete, nemusia niesť názov krajiny. Stačí malý či väčší obrys portrétu panovníka a Svetová poštová únia tieto známky akceptuje. Všetci ostatní dnes musia mať známky „podpísané krajinou pôvodu“.
s nápadom na dokladovanie úhrady poštovného známkou prišiel aj Škót James Chalmers, ktorý svoj návrh podal neúspešne komisii parlamentu tiež v roku 1837. Ešte o dva roky skôr to navrhol cisárskej dvornej komore vo Viedni Slovinec Lovrenc Košir. Tá ho však odmietla ako nerealizovateľný. Po jedenástich rokoch upravenú verziu projektu akceptovali – ale len na vydanie kolkov. Prvá známka bola tak na území Rakúsko-Uhorska, a teda aj našom, platná až od 1. júna 1850.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/preco-vymysleli-postovu-znamku-dao-/sk-mspol.asp?c=A100831_­145715_sk-mspol_p05

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť