Avatar užívateľa
Strigonka

Kto to bol Gilgameš?

Nie je to len literárna postava. Bola to aj skutočná postava. Viete kto to bol?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? ciernak, Led před 5016 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

Gilgameš (původně Bilgames, řecky Gilgamos) byl podle Sumerského královského seznamu pátý král Uruku (raně Dynastický II, první dynastie Uruk). Sumerský královský seznam uvádí nejen jeho, ale i jeho otce Lugalbanda. Podle tohoto seznamu vládl 126 let, a jeho matkou měla podle legendy být bohyně Ninsun.

Po jeho smrti měl vládnout jeho syn Ur-Nungal, který vládl 30 let.

Podle sumerské tradice měl Gilgameš postavil klášter Ninlil v Nippuru, a pravděpodobně i hradby v Uruku, které další sumerští králové skutečně považovali za jeho dílo.
Zdroj: Wikipedie

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
ciernak

Gilgameš, hrdina prastarej babylonskej legendy, po prvý raz vo svetovej literatúre stelesňuje túžbu po nesmrteľnosti. Ľudstvo od nepamäti snívalo o hrdinoch, ktorým by sa podarilo odhaliť záhady záhrobia a vypátrať tajomstvo večného života. Gilgameš bol prvým z nich – prvým, kto sa o to pokúsil.
Epos o Gilgamešovi je podstatne starší ako Homérova Iliada alebo Mahábhárata, staroindický epos. Je to nepochybne najstarší epický text na svete. Obor Gilgameš, ktorého hrdinské skutky sú zachytené na mnohých reliéfoch v sumerských chrámoch, pravdepodobne skutočne žil okolo roku 2700 pred Kristom. Bol kráľom Uruku, mesta v južnej Mezopotámie. Skutočnosť, že bol významným panovníkom, vraj možno vyvodiť z toho, že dal v Uruku postaviť mohutné hradby a významné svätyne, ktoré môžeme obdivovať dodnes. Ešte stále sa však nevie, či sa Gilgameš stal nesmrteľným iba vďaka týmto monumentálnym stavbám, alebo či sa preslávil aj inými veľkými činmi a dielami.

Zdroj: www.referaty.a­tlas.sk/vseobec­ne_humanitne/de­jepis/43811

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť