Avatar užívateľa
anonym

Jazdili Indiáni vždy na koňoch?

Syn veĹmi rád pozerá na kovbojky a filmy o indiánoch-to ho naučil dedko, ktorý mu stále rozprával príbehy. Ale minule sa ma opýtal či indiani jazdili vždy na koňoch, alebo či pred koňami boli ine zvieratá na jazdenie. Keby bol dedko nažive by mu vedel odpovedať, ja to neviem.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4974 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Led

Kone doviezli do Ameriky Španieli.
Z toho je jasné, že pôvodní obyvatelia Ameriky nepoznali kone. Presúvali sa pešo a na člnoch. Na severe (Kanada) prevzali od Eskymákov sane ťahané psami.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
jozo

Pôvodne v Severnej Amerike nežili vôbec žiadne kone. Pred dávnymi časmi totiž vymreli.Kone do Severnej Ameriky znovu priviezli až Španieli. Zo začiatku pôvodní obyvatelia Mexika verili, že jazdec a kôň sú jedná a tá bytosť. Až neskôr pochopili, že sa jedná o bytosti dve, o človeka a koňa. Kone sa potom rýchle stali veľkými pomocníkmi pôvodného obyvateľstva. Pre indiánov boli kone veľkou pomocou pri love bizónov, ktorí tvorili dôležitú zložku ich obživy. Pred tým než mali kone behali nahánali bizóny sami-voveľkých skupinách do jám. Indiáni ich chytali a krotili. Najskôr Kiovovia, Komanči, potom Šošoni, Absarokovia – Vraní Indiáni – a Čejeni. Od nich sa kone dostávali krádežou i výmenou k Arikarom, Mandanom, Hidatsom a prérijným Odžibvom. A nakoniec k známym Dakotom. Veľmi rýchlo sa rozšírili po celej prérii, i na sever k Čiernokožcom, Asiniboinom a prérijnym Kríom.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť