Avatar užívateľa
jozo

Čo je to moderné hľadanie pokladov?

Počul som, že i na Slovensku sa rozmáha akési moderné hľadanie pokladov. To ich máme tak veľa? Alebo ide o nejakú hru? Kto všetko sa može takéhoto hľadania zúčastniť? Sú vyhradené miesta, kde tieto poklady ležia?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5060 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Miňo

Asi máš na mysli geocaching. Základom je heslo, že Zem je naše ihrisko. Už pôvod slova geocaching napovedá – geo znamená zem a cache znamená skrýša. Ide teda o hľadanie rôznych úkrytov kdekoľvek na zemi, väčšinou na veľmi pekných, niekedy málo prístupných miestach, kam by si sa iba tak nevybral. Do týchto skrýš iní vyznávači tejto aktivity ukryli poklady, ktoré ty máš nájsť. Samozrejme, nejde o žiadne poklady v zmysle ukrytých peňazí, zlata či šperkov. V skrýši sú väčšinou schované takpovediac moderné poklady, vodotesné nádoby, v ktorých sú uložené ceruzky, perá, zápisníky, odznaky, CD disky alebo nejaká iná drobnosť. Jednou zo zásad tejto hry je, že ak si niečo z nájdeného pokladu vezmeš na pamiatku, niečo tam ale aj musíš vložiť, aby bolo čo hľadať aj pre ďalších hľadačov.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Další lidé mají hledačku kovů a i dnes nacházejí skutečné starožitné nálezy, Nedávno v Angliji našli starořímskou helmici. Staré mince. Slitky bronzu z doby kdy se používaly jako platidlo. Archeologická naleziště.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
ciernak

Nielen na Slovensku, ale aj na celom svete existujú pátrači, ktorí hľadajú poklady. Používajú GPS navigáciu, nazývajú sa geocacheri a hľadajú malé úkryty, v ktorých sa niečo nachádza. Ide teda o hľadanie drobných predmetov – geocaching. Jedná o hľadanie úkrytov v zemi. Ten, čo skrýše hľadá, sa nazýva geocacher alebo u nás niekedy lovec.
Existuje viacero druhov skrýš:

  • Tradičná (Traditional): na internete sú zverejnené jej presné súradnice. Z tohto vyplýva, že lovec musí mať okrem GPS-ky aj prístup na internet, kde sú zverejnené potrebné údaje. Na medzinárodnej stránke Geocachingu má každý hľadač registrované svoje konto, kde sa potom svojimi objavmi môže pochváliť.

_ Multi skrýša (Multi-cache): zadané sú totiž iba súradnice prvej zastávky a pomocou indícií v nej musíte zistiť miesto ďalšej. Takto prejdete viaceré miesta, precvičíte si nielen nohy, ale aj hlavu.

  • Záhadná (Mystery): GPS súradnice dostanete iba vtedy, ak vyriešite hádanku alebo hlavolam tvorcu skrýše.
  • Virtuálna (Virtual): Na mieste udanom súradnicami sa nenachádza žiadna skrýša s nádobou (nazývaná keš). Cieľom je vidieť nejakú prírodnú krásu, technickú pamiatku alebo inak zaujímavé miesto. Návšteva lovca sa dokazuje pomocou fotiek alebo udaním informácie z určitého nápisu na mieste.
  • Stretávka (Event): Dostatočne včas sa na stránke zverejní lokalizácia stretnutia a presný čas. Cieľom je spoznať ostatných geocacherov alebo upratať okolie nejakej skrýše.

Skrýše podľa velikosti sú: mikro, malá, normálna a veľká.
Základom skrýše je logbook, teda zápisník, kam sa nálezca zapíše alebo použije jednu z mnohých skratiek. Do cache sa môžu umiestniť aj predmety na výmenu. Lovec si môže niečo vziať a musí aj niečo doplniť.
Geocaching v sebe spája techniku (GPS) a pobyt v prírode.

Zdroj: www.birdz.sk/te­ensvet/hladaci-pokladov-aj-na-slovensku-/18231-clanok.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Voľný čas a hobby