Avatar užívateľa
anonym

Čo je petangue?

Kamarátka sa vratila z dovolenky a vravela, že ju susedia nalákali hrať hru petangue. Bola z toho úplne nadšená. Ja som nikdy predtým o petangue nepočula. O akú hru presne ide? KoĽko ĺudí ju môže hrať?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? marknie před 5073 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Petanque je hra, ktorá pochádza z južného Francúzska. Hrá sa na neupravenom teréne (najlepší je pieskový s drobným štrkom, menej vhodný je trávnatý povrch, najnevhodnejšia je piesočnatá pláž) s ťažkými kovovými guľami a terčom je malá drevená gulička, nazývaná prasiatko alebo bib. Podstatou hry je hodiť ťažké kovové gule čo najbližšie k malej drevenej guličke. Profesionálni hráči ho hrávajú na špeciálne upravených ihriskách s mantinelmi.
Petanque môžu hrať dve trojčlenné družstvá, pričom každý hráč má po dve gule, alebo dve dvojčlenné družstvá, potom má však každý hráč po tri gule. Petanque si môžu zahrať tiež iba dvaja hráči, vtedy majú obaja po tri gule.
Zápas sa hrá dovtedy, kým jedna strana dosiahne 13 bodov. Za bod sa pokladá každá guľa, ktorá je po ukončení hry bližšie k drevenej guličke, než prvá najbližšia súperova guľa. Prasiatko, čiže drevená gulička sa hádže z miesta odhodu, ktoré je vyznačené krúžkom na povrchu, jeho priemer je 35 – 50 cm. Prvé hádže družstvo, ktoré hádzalo aj drevenou guličkou. Po hode drevenou guličkou už nemožno upravovať povrch hracej plochy. Ak sú dve gule rovnako vzdialené od prasiatka a družstvá už nemajú žiadne gule, hra sa anuluje.

Zdroj: www.sportujeme­.sk/fitness/pe­tanque

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Elektrikář

Je to hra z kuličkama pro dospělé. Ve Francii jí hrají penzisti v každém parku.Je to hra pro dva nebo více hráčů. Základní sada je 6 železných koulí a malá dřevěhá kulička říká se jí prasátko. Železné koule jsou rýhované aby si je hráči nepletli. O průmněru 10 až 12 cm asi 1,5 kg
Hrací plocha je zhruba 3 metry dlouhá písková
Uhrabaná asi 1.5m široká.Nebo se hraje na pláži. Napřed jeden hráč vyhodí prasátko je lehké a tak nedopadne daleko. Další hráč hodí svojí kouli co nejblíž k prasátku pak
háže druhý hráč a vzdálenost od kuličky mněřili metrem kdo je blíž.Ten vyhrává. Může být i víc hráču kteří se střídají nebo má každý svou sadu koulí. Když se vyhráli a pohádali sedli si do bisra na chodníku na víno.

před 5029 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Voľný čas a hobby