Avatar užívateľa
RadkaZ

Ako napísať dobrú knihu za jeden rok?

Už dlho mám v sebe nápad na napínavú knihu – niečo medzi detektívkou a románom. Neviem však, ako začať?
Čítala som rôzne útržky informácií, ako napríklad, že treba najprv vytvoriť pozadie charakterom, apod.
Avšak hľadám nejaký ucelený zdroj, ktorý by som mohla nasledovať po celej ceste od začiatku až k dokončeniu knihy.
Poznáte niečo také?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pre koho je otázka zaujímavá? Drap, anonym, Radka25, simon333 před 2516 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Rasťo Rýchly

Odpoveď bola označená ako užitočná

Ja sám som si tým prešiel, našťastie sa podarilo 🙂

V začiatkoch si môžete pomôcť príručkami tvorivého písania. Keď sa pustíte do písania knihy, najskôr sa sústreďte len na jej dokončenie. Máte nápad, ktorý by ste radi rozvinuli do podoby knihy? Sadnite si a v pokoji začnite písať.

Doporučujem si prečítať tento článok a diskusiu k nemu:
http://www.enigma.sk/chcem-vydat-knihu/ake-mam-moznosti

Tiež doporučujem zapísať sa na online kurz tvorivého písania na https://www.slavonica.sk/

Začať by ste mali popisom hlavného príbehu, náčrtkom postáv, ich vzťahov a osudov. Následne si načrtnite vedľajšie dejové línie a menšie odbočky, ktoré môžu čitateľa zmiasť. Dôležité je urobiť si osnovu. Kým budete mať nápad, píšte. Ak vám dôjdu nápady, pokojne písanie prerušte a vráťte sa k nemu o pár dní neskôr.

Príbehom budete žiť pri svojich každodenných činnostiach, budete si pripravovať ďalší dej, zvraty, a pod. Môže sa stať, že nebudete vedieť ako ďalej a budete rozmýšľať, či v písaní pokračovať. Nezľaknite sa. Aj napriek tomu je možné dosiahnuť úspešného záveru knihy. Ide len o vytrvalosť.

Každý podnet, ktorý vás napadne si okamžite zaznamenajte. Urobte to kedykoľvek aj kdekoľvek. Nikdy sa nenechajte nikým a ničím rušiť. Rozhodne od nikoho neodpisujte texty alebo štýl, nebojte sa popustiť uzdu vlastnej fantázii a svojim vlastným myšlienkam.

Dajte tomu čas, pokojne si svoj príbeh za pár týždňov prečítajte znovu, preškrtajme zbytočné pasáže. Svoje hotové dielo potom dajte prečítať osobám, ktoré knihám aspoň trochu rozumejú. Požiadajte ich o skutočnú kritiku vašej práce, čo jej chýba, či je dej pochopiteľný, apod.

Ak ste knihu dokončili, nastáva otázka, kde ju nechať vydať a vyriešiť jej tlač a distribúciu. Rukopis je potreba niekoľkokrát upraviť, vymyslieť štýl písma, použitý papier a grafiku samotnej knihy i obalu.

Rukopis zašlite najlepšie do niekoľkých nakladateľstvie, ale najskôr pošlite sprievodný list či email s ponukou a informáciou o svojej osobe. Obsah rukopisu zhrňte do krátkeho odseku. Niekde sa vám ozvú hneď, niekde musíte čakať niekoľko týždňov. Niektoré nakladateľstvo vám knihu vytlačí rýchlo v prípade, že vložíte aj svoje vlastné finančné prostriedky. Je potrebné teda povedať nakladateľovi, či chcete len knihu vytlačiť s dodaním vlastných podkladov alebo využijete ich odborného zázemia a kniha prejde všetkými krokmi výroby rovno v nakladateľstve.

Ak sa na druhú stranu rozhodnete pre samovydanie, všetky náklady spojené s vydaním knihy i riziká s jej predajom padajú len na vašu hlavu. Je vhodné zistiť si info o grafickom spracovaní textu, prípadne požiadať niekoho o grafickú úpravu a samozrejme aj o korektúru chýb, a pripraviť si niekoľko stoviek alebo tisícok eur pre tlač. Na vás potom zostáva oslovenie tlačiarní so žiadosťou o kalkuláciu nákladov na tlač knihy a následná distribúcia.

Pre vydanie vlastnej knihy potrebujete dostatok času a trpezlivosti, často aj dostatok peňazí. Je tiež dôležité si vybehať ISBN kód, ktorý je medzinárodným štandardným číslom knihy. U nás sa uvádza na rube titulného listu a v čiarovom kóde.

Prajem veľa šťastia!

Zdroj: https://www.slavonica.sk/

1 NominácieKto dal odpovedi nomináciu?RadkaZ Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Led

Najprv si spravte sylab príbehu , tj.prierez obsahom knihy, podľa jednotlivých kapitol, aby ste svoju myšlienku dostali na papier. Potom to chce písať a písať, škrtať a prepisovať a znova písať, škrtať, prepisovať až sa dostanete do štádia, že s knihou budete aj dýchať. Keď si budete myslieť, aké úžasné dielo ste stvorili, dajte ho prečítať takému človeku, ktorý nechváli všetko, čo je od vás, ale naopak podrobí analýze a tvrdej kritike vašu prácu. A začnete toľko upravovať, až sa možno vrátite k niektorej z prvých verzií a tú rozpíšete. Veľmi dôležité okrem samotného príbehu a zápletky sú dialógy, tu sa nebojte rozvíjať hovorenú reč.
Jeden rok? Radšej počítajte s viacerými, ak nie ste spisovateľka na plný úväzok.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
littlewitch_

pisem, co citim…pisem, kym sa neunavim…potom to necham a ked to citam pre seba, takmer vsetko vyhodim a zacinam znovu…menim stale dokola…zase tie pocity a pribehy, ktore sa tvoria v mojej hlave…a no a napokon to nejak vyjde…alebo mozno aj nie…hlavne si musim dobre rozmysliet, pre koho pisem

před 2288 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Richarde

ťažko, ak človek nevie spať …

před 2501 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Dr.Axl

Odkaz ve zdroji opět nefunguje, takže níže náhradní backlink:
https://www.slavonica.sk/

před 2513 dňami Odpovedať Nahlásiť
Avatar užívateľa
Led

Začnite koncom, alebo kdesi uprostred… Je úplne jedno, kde začnete písať, dôležité je, aby ste to prepojili s príbehom.

před 2516 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Voľný čas a hobby