Avatar užívateľa
anonym

Ako je to s dezertami?

Milujem zákusky, už sa teším na Vianoce a mám rada každú oslavu, lebo sú tam zákusky. Ale neviem aká je ich historia. Kto a kedy vymyslel zákusky? Odkiaľ k nám dorazila táto pochúťka a tradícia? V dnešnej dobe mám pocit, že už zákusky poznajú skoro vo všetkých krajinách zeme.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5045 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

Európania vlastne dlhú dobu zákusky, ako samostatný chod nepoznali. V priebehu 17. storočia vznik koloniálnych plantáží a rozvinutie výroby rafinovaného cukru, umožnili vstup cukru do kuchýň v celkom novej úlohe. Cukor sa v určitých pokrmoch začal obmedzovať, či úplne vynechávať a na druhej strane, v jedlách, ktoré sa považovali za sladké, užívať v oveľa väčšej miere. Dôsledkom slano-sladkého „rozvodu“ bol zrod „dezertu“, ako samostatného chodu, obvykle nasledujúcom po hlavnom chode či po chodoch slaných jedál. Ale pre Angličanov bol dezert len neprirodzeným francúzskym výmyslom. V priebehu niekoľkých desaťročí však záverečná sladká bodka presvedčila, a na konci 17. storočia sa už s dezertom stretávame ako so starou známou. Jeho všeobecná obľúbenosť podnietila aj vznik novej kulinárskej profesie – cukrárstva. Majstri cukrári zažili najväčšiu slávu koncom 18. storočia, keď im extravagantná rokoková estetika umožnila vytvárať nápadité kreácie z cukrovej pasty. Z cukrára remeselníka sa tak stal umelec.

Zdroj: www.femme.sk/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=3017:kde-sa-vzal-zakusok&catid=11:kuchy­naaktualne&Ite­mid=15

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
tanama

Tak sem na tom líp než ty,taky baštím dorty ale nezajímá mě kdo,kdy a jak.Prostě dlabu podle chuti..

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť