Avatar užívateľa
anonym

Ako dlho už ľudstvo vyrába sklo?

Sklenené veci nechýbajú v žiadnej domácnosti. Chcela by som sa dozvedieť odkedy sa vyrába sklo? Kto na takýto skvelý vynález prišiel? Aká je historia skla? Ako sa sklo vyrába? Odkedy sa vyrába farebné sklo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5051 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
marknie

História skla siaha poriadne do minulosti. Prvé sklo nájdené v archeologických vykopávkach bolo vytavené okolo r. 3000 pr.Kr. v Egypte. Spočiatku bolo veľmi nečisté a používalo sa na výrobu ozdôb. Obsahovalo oxid kremičitý, vápnik, sodík.

Na našom území sa stretávame zo sklenenými perlami z doby laténskej (450 pred Kr. – prelom letopočtu).U vte­dajšieho pred-slovanského obyvateľstva vzniká aj domáca výroba skla o čom svedčia archeologické nálezy.

V 18. storočí vzniká na Slovensku najviac sklární. Sklárne sa zakladali na šľachtických alebo cirkevných majetkoch v oblastiach v ktorých sa ináč nevyužívalo lesné bohatstvo. Najbohatšie boli sklárne zastúpene v Novohrade. Počet sklární ktoré máme písomne doložené je 113. Niektoré sklárne boli v prevádzke iba niekoľko rokov, kým sa v okolí nevyťažilo bukové drevo.

Zdroj: http://www.sklar­skyskanzen.szm­.com/historias­kla.htm

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
ciernak

Na to aby sme vyrobili sklo, potrebujeme piesok, vápno a uhličitan draselný. Všetko musíme zmiešať a túto zmes potom roztaviť. Tavenie začína až pri teplote 900 stupňov Celsia. Teplota v otvorenom ohni sa pohybuje okolo 400 stupňov. Na dosiahnutie vyššej teploty je potrebná pec. Takéto pece existovali až v dobe brondzovej. Za objaviteľov prvého skla sa dnes považujú starí Egypťania, ktorí sklo vyrábali zhruba už pred 5000 rokmi. V delte Nilu vykopali archeologovia zbytky starovekej sklárni. Ľudia už vtedy zhotovovali farebné sklo, a to tak, že do surového skla primiešavali rôzne kovy. Sklo bolo v tých dobách veľmi vzácne a drahé. Starí Egypťania vyvážali sklenené tabuľky do všetkých zemí Stredomoria.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť