Avatar užívateľa
anonym

Aká je historia vianočného stromčeka?

Mám neter v puberte, pri prechádzke po obchodnom dome sme už natrafili na vianočné ozdoby a postavičky- no je to strašne skoro, potom padla od nej otazka: ako dlho existuje vianočný stromček. Tým ma zaskočila.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? skorcovaz, Kika před 5020 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
ivokan

História tohto vianočného symbolu siaha do stredoveku. Mal ochrannú funkciu. Zvyk ozdobovania pochádza z nemeckých miest- najprv sa neozdoboval sviečkami. Jedna z prvých správ o ozdobenom a aj osvetlenom stromčeku je v brémskej kronike z r. 1570. Najprv sa stromčeky ozdobovali v cechovných a remeselníckych domoch a do domácností začali prenikať až v polovici 17. storočia.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Vi­ano%C4%8Dn%C3­%BD_strom%C4%8Dek

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
ciernak

V podobe, v akej vianočný stromček poznáme dnes, existuje už viac ako 400 rokov. D o 19. storočia bol len mestskou rekvizitou. Na vidieku sa začal objavovať až v 20. storočí, najmä po 1. svetovej vojne. Do Ameriky ho priniesli hessenské oddiely Juraja III., v čase bojov za nezávislosť. Do Veľkej Británie sa dostal až v roku 1829, keď princezná Lievenská usporiadala v Hertfordshire večierok pre deti. Ale naozaj neoddeliteľnou súčasťou sviatočného obdobia sa stal až potom, keď ho v roku 1841 vztýčil princ Albert na Windsorskom zámku. V roku 1815 sa spomína prvý stromček v Gdansku, v roku 1817 vo Viedni, v roku 1819 v Budíne, v roku 1837 v Paríži, v roku 1828 vo Westminsterskom paláci v Londýne a v roku 1833 v Ríme.

Zdroj: www.sme.sk/c/304976­5/vianocny-stromcek-je-symbol-vianoc.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť