Avatar užívateľa
anonym

Vztahy mezi Slováky a Maďary?

V době budování vodního díla Gabčíkovo jsem služebně často jezdíval na tuto stavbu a do Bratislavy. Vzpomínám si, že mně nebylo příjemné, když přede mnou v bratislavských obchodech a restauracích personál mezi sebou hovořil maďarky. Nezdálo se mně to slušné a s ohledem na historické vztahy mezi těmito národy zrovna ani logické. Dnes se ukazuje, že v soužití obou národností existuje jakési napjetí a někdy to i zajiskří. Může někdo vysvětlit co se zde vlastně změnilo a jaké jsou základní příčiny?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pre koho je otázka zaujímavá? Led, Miroslavst, PostApMan, Dr.Axl, aIice, niekto před 4995 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Led

ešte v 60-tych rokoch ste mohli v Bratislave stretnúť Presburáčanov tí vedeli dobre maďarsky,nemec­ky,česky a čiastočne slovensky 🙂. Národnosť aspoň v Bratislave sa tak nerozlišovala.
Problém južného Slovenska je skôr vo výmene obyvateľstva po 2.sv.vojne – Maďari do Maďarska – repatrianti Slováci z Rumunska a Juhoslávie na Slovensko (reSlováci). Tí dostali úrodný Žitný ostrov na znovuosídlenie. Kedže vo svojich pôvodných krajinách používali maďarčinu preniesli ju i na Slovensko.
Počas socializmu dostali právo používať maďarčinu aj v úradnom styku vo svojom regióne – občas to zneužívali a odmietali hovoriť slovensky. To sa prirodzene Slovákom nepáčilo, „Na Slovensku po slovensky“. Tieto vzťahy zneužili „politici“ v zmysle Cesarovho „Rozdel a panuj“ a začali rozoštvávať Slovákov a slovenských Maďarov.

presburáčan = starý rodený bratislavčan, väčšinou spomína aké to bolo pred vojnou…

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Miroslavst

Všetko je iba v ludoch. Nič viacej.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
100anulka

Ja mám tiež skúsenosť ako si moja kamarátka, učiteľka slovenského jazyka hľadala prácu na južnom Slovensku. Tak kdekoľvek prišla musela mať základnú znalosť maďarského jazyka, inak ju nevezmú. A miesto obsadzovali skôr osobou, ktorá si s pánom riaditeľom pokecala maďarsky a o učiteľskom povolaní nemala ani páru. Bolo to veĺmi potupné. Keď na konkurze sa 5 bavia maďarsky a vy tam bezmocne sedíte a netušíte.
Potom maturita zo slovenského jazyka za jedničku:-(!)

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek