Avatar užívateľa
lollobelka

S akými problémami prichádzajú na svet nedonosené deti?

Kamarátka je momentálne tehotná, tak naše rozhovory prevetrávajú každú skulinku čo bude, až bude, čo sa stane a pod…
Môžete nám poradiť?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? Cimbalbal před 5047 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Predovšetkým sú to dýchacie problémy, najmä syndróm respiračnej tiesne novorodenca, ktorý postihuje až 90% predčastne narodených deti. Pľúca donosených detí produkujú surfaktant, teda látku, ktorá vystieľa pľúcne skliepky a pomáha ich udržať rozpnuté. Tým výrazne sa uľahčuje dýchanie. Nedonosenci majú surfakantu výrazne menej a pľúca sú naviac anatomicky nezrelé, preto je pre nich dýchanie namáhavé. Bez pomoci by dýchali nedostatočne, alebo dokonca vôbec. Liečba spoičíva v dodáni surfakantu priamo do pľúc, niektoré bábätka je nutné intubovať a napojiť na umelú pľucnú ventiláciu, dokiaľ dýchanie nezvládnu sami.
U predčastne narodených detí je neuzavierajúca sa cieva, ktorá spojuje malý a veľký krvný obeh. Túto situáciu rieši podávanie liekov , prípadne chirurgické podviazanie cievy.
Ďalej sa objavujú apnoické pauzy, teda prestávky v dýchaní , ktoré sú dlhšie než 20 sekund. V nemocnici sa dýchanie neustále sleduje a v prípade dlhšej pauzy je dieťa včas stimulované k ďalšiemu nádychu.
Môže sa objaviť krvácanie do centrálneho nervového systému, najčastejšie do mozgu , ktoré sa väčšinou hojí samo. Dôležité je predovšetkým sledovanie a včasné riešenie možných komplikácií.
Tiež môže byť hydrocefalus teda nahromadenie mozgomiešneho moku na úkor mozgovej tkáne, ľahšie prípady sa len monitorujú, u väčších je potreba mozgomiešny mok odviesť.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie