Avatar užívateľa
anonym

Prečo máme poštové známky?

Chcem sa spýtať prečo sa vymysleli poštové známky a ako to všetko začalo fungovať? Ako sa zhodli na tom, že to bude takto…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? ciernak před 5024 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Elektrikář

Poštovní známka je vlastně doklad že jste zaplatili poštovní službu. Používalo se dříve také, děrování dopisu. Razicím strojem se sadou jehel. Razítko známku znehodnocuje aby se nedala použít opakovaně.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
ciernak

Sir Rowland Hill svojím spisom Poštová reforma, jej dôležitosť a uskutočniteľnosť, predloženým v roku 1837, presvedčil britský parlament a vládu, aby v krajine zaviedli odosielateľom hradené jednotné poštovné bez ohľadu na vzdialenosť a aby sa ako doklad zaplatenia používala poštovú známku. Parlament návrh v roku 1839 prijal a 6. mája 1840 začali platiť prvé dve známky s portrétom mladučkej kráľovnej Viktórie. Poštovné zlacnelo, stalo sa široko dostupným a v konečnom dôsledku prinieslo pošte oveľa väčšie príjmy. s nápadom na dokladovanie úhrady poštovného známkou prišiel aj Škót James Chalmers, ktorý svoj návrh podal neúspešne komisii parlamentu tiež v roku 1837. Poštová známka je cenina, ktorá slúži ako doklad o zaplatení poštového poplatku, ale cennosť poštovej známky vedia ohodnotiť i iným spôsobom a to filatelisti-zbieratelia známok.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/preco-vymysleli-postovu-znamku-dao-/sk-mspol.asp?c=A100831_­145715_sk-mspol_p05

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Vzdelávanie a práca