Avatar užívateľa
anonym

Prečo človek vníma bolesť?

Bolesť je niečo, čo každý z nás zažil a nie raz a čo skoro každý z ľudí nemá rád. Prečo vlastne existuje bolesť? Načo bolesť slúži? Má i kladné účinky? Pomáha nám k niečomu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4965 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
marknie

Bolesť (lat. dolor) alebo bôľ je psychický stav, ktorý vzniká v dôsledku mimoriadne silných alebo poškodzujúcich účinkov na organizmus, ohrozujúcich jeho existenciu alebo celostnosť. Bolesť je jedným z najcennejších výsledkov evolúcie živočíšneho sveta. Bolesť má osobitne veľký klinický význam ako symptóm poruchy normálneho priebehu fyziologických procesov, keďže celý rad patologických procesov ľudského organizmu sa ohlasuje bolestivými pocitmi ešte pred vznikom vonkajších symptómov ochorenia.

Z emočného hľadiska má prežívanie pocitu bolesti ubíjajúci a deprimujúci charakter, niekedy charakter utrpenia; je stimulom pre rôznorodé obranné reakcie zamerané na odstránenie vonkajších alebo vnútorných podnetov, ktoré tento pocit vyvolali.

Pocity bolesti vznikajú v centrálnom nervovom systéme spojením procesov začínajúcich sa v receptoroch kože alebo vnutorných orgánov, od ktorých sa impulzy špeciálnymi dráhami dostávajú do podkôrových systémov mozgu, vstupujúcich do dynamickej interakcie s kôrovými procesmi vo veľkých mozgových hemisférach.

Reakcia na bolesť predstavuje najinertnejšiu a najsilnejšiu nepodmienenú reakciu.

Pociťovanie bolesti do istej miery podlieha vplyvu vyšších psychických procesov, ktoré súvisia s činnosťou kôry a závisia od takých osobnostných čŕt, ako je zameranosť, presvedčenie, hodnotová orientácia atď. Existujú početné príklady o statočnosti, o schopnosti znášať bolesť a nepoddať sa jej, ale konať na základe vyšších mravných motívov, a naopak, o zbabelosti, o sústredení sa na svoje pocity bolesti.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Bo­les%C5%A5

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
tessa

pokial myslite fyzicku bolest, tak ta je tu pre to aby nas chranila…ako ked napr. chytite nieco horuce tak sa toho pustite, aby vam to nesposobilo vacsie zranenia

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
lienka

Bolesť je síce veľmi nepríjemný pocit, ale súčasne je to významný obranný mechanizmus, ktorý nás chráni, aby sme si nenarobili viac škody ako osohu. To znamená, ak sa ocitneme v situácii, ktorá spôsobí vznik bolesti, napríklad si popálime ruku, tak nervový systém zabezpečí, že končatinu rýchlo odtiahneme, pretože sme dostali informáciu o poškodení, a tak predídeme vzniku ďalších škôd. Tým, že sme ruku odtiahli včas a nenechali sme ju na horúcom telese dlhšie, spôsobili sme si podstatne menšiu škodu. Nervové vlákno tu teda slúži ako hlavný informátor. Inštrukciou prostredníctvom reflexného oblúka vedie k činnosti, ktorou sa zachránime pred vážnym poškodením. Bolesť nás informuje, že je niečo nie v poriadku. Bolesť nás pošle k lekárovi.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
Elektrikář

Bolest je vlastně ochraný systém organizmu,před větším poškozením.Upo­zornění že není něco v pořádku.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek