Avatar užívateľa
100anulka

Poznáte Borobudur – najväčší budhistický chrám?

Chcem sa spýtať, či ste niekedy toto miesto navštívili. Ćo o tomto chráme viete? Rada by som sa do tejto oblasti raz pozrela. Kedy je najlepší čas?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? lienka před 4900 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
ciernak

Ja som tam nebol, ale kamarát ho navštívil, mal ževraj veľký zážitok.
Borobudur leží 42 kilometrov severozápadne od mesta Yogyakarta, najdôležitejšieho na strednej Jáve. Z Yogyakarty existuje pravidelné autobusové spojenie do Muntilanu a do Borobuduru. Do Yogyakarty sa dá priletieť lietadlom alebo doviezť vlakom z Djakarty (hlavného mesta Indonézie).
množstvom špicatých veží, obrazov a sôch Budhu vyzerá ešte po desiatich storočiach ako fantastické dielo. Pri pohľade zo vzduchu sa javí Borobudur ako obrovská trojrozmerná mandala, čiže rituálny diagram univerza, ktorý symbolicky spája nebo a Zem. Chrám bol postavený okolo a na návrší a má formu stupňovitej terasovitej pyramídy. Siaha do výšky 34 metrov. Päť hlbšie položených terás má štvorcový pôdorys a predstavuje pozemský svet. Nad tým sú položené tri kruhovité terasy, ktoré symbolizujú duchovný svet. Pútnik stúpa pomaly od sféry pozemskej ku sfére duchovnej. Na horných terasách sú rady svätyní (stúpy). Každá z nich, ktorá má zvonovitý tvar, skrýva vo vnútri jednu sochu Budhu.
Na vrchole komplexu, uprostred najvyššej terasy, z ktorej je fascinujúci pohľad na okolitú horskú krajinu, sa nachádza svätyňa s priemerom 15 metrov, ktorá symbolizuje najvyšší cieľ budhismu, nirvánu, duchovnú slobodu alebo nebo. Návštevníci by mali ísť po ceste, ktorou chodia procesie. Vystúpiť hore po schodoch k terasám a jedenkrát obísť dokola každú terasu, než vystúpia na ďalšiu. Pritom sa človek má vždy obracať vľavo (ísť druhým smerom znamená prikloniť sa ku zlu). Cesta dlhá asi päť kilometrov vedie pozdĺž najväčšej zbierky budhistického umenia.

Zdroj: /www.testbox.sk/?mnu=cla­nok&idc=107&id­t=4

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Cestovanie