Avatar užívateľa
Pokročilý

Poznáte Borobudur – najväčší budhistický chrám?

Chcem sa spýtať, či ste niekedy toto miesto navštívili. Ćo o tomto chráme viete? Rada by som sa do tejto oblasti raz pozrela. Kedy je najlepší čas?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Odpovede:

Avatar užívateľa
Pokročilý

Ja som tam nebol, ale kamarát ho navštívil, mal ževraj veľký zážitok.
Borobudur leží 42 kilometrov severozápadne od mesta Yogyakarta, najdôležitejšieho na strednej Jáve. Z Yogyakarty existuje pravidelné autobusové spojenie do Muntilanu a do Borobuduru. Do Yogyakarty sa dá priletieť lietadlom alebo doviezť vlakom z Djakarty (hlavného mesta Indonézie).
množstvom špicatých veží, obrazov a sôch Budhu vyzerá ešte po desiatich storočiach ako fantastické dielo. Pri pohľade zo vzduchu sa javí Borobudur ako obrovská trojrozmerná mandala, čiže rituálny diagram univerza, ktorý symbolicky spája nebo a Zem. Chrám bol postavený okolo a na návrší a má formu stupňovitej terasovitej pyramídy. Siaha do výšky 34 metrov. Päť hlbšie položených terás má štvorcový pôdorys a predstavuje pozemský svet. Nad tým sú položené tri kruhovité terasy, ktoré symbolizujú duchovný svet. Pútnik stúpa pomaly od sféry pozemskej ku sfére duchovnej. Na horných terasách sú rady svätyní (stúpy). Každá z nich, ktorá má zvonovitý tvar, skrýva vo vnútri jednu sochu Budhu.
Na vrchole komplexu, uprostred najvyššej terasy, z ktorej je fascinujúci pohľad na okolitú horskú krajinu, sa nachádza svätyňa s priemerom 15 metrov, ktorá symbolizuje najvyšší cieľ budhismu, nirvánu, duchovnú slobodu alebo nebo. Návštevníci by mali ísť po ceste, ktorou chodia procesie. Vystúpiť hore po schodoch k terasám a jedenkrát obísť dokola každú terasu, než vystúpia na ďalšiu. Pritom sa človek má vždy obracať vľavo (ísť druhým smerom znamená prikloniť sa ku zlu). Cesta dlhá asi päť kilometrov vedie pozdĺž najväčšej zbierky budhistického umenia.

Zdroj: /www.testbox.sk/?mnu=clanok&id c=107&idt=4

 

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Zaujímavé otázky v kategórii Cestovanie

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Cestovanie

Strieborný Led 44
Strieborný Judith 26
Strieborný Dr.Axl 18
Bronzový quentos 12
Bronzový MonaLis 10
Bronzový chudst 8
Pokročilý pandora 8
Pokročilý lajo 7
Bronzový Drap 6
Pokročilý HuRe 6

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.