Avatar užívateľa
peterpanek

Potrebuje studňa nejakú pravidelnú údžbu?

Bývame v rodinnom domčeku a na záhrade čerpáme vodu zo studne. Sused mi minule pripomenul, že by som sa občas na tu studňu mohol pozrieť. Jasne, že som odkýval, že pozriem, ale netuším čo tam mám robiť.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5002 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
filipjarov

Studňa je síce krásna vec, ale tak ako o všetko aj o studňu sa treba starať. Našiel som jeden výborný článok, tak dúfam, že ti to pomôže. Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že radšej konaj dopredu, než potom zachraňovať…

Ako studňu ochrániť
Najbližšie okolie studne, čiže jeden až dva metre, by malo mať vodotesnú úpravu povrchu vyspádovanú smerom od nej tak, aby dažďová voda aj voda z pumpy mohla voľne odtekať preč. Do vzdialenosti najmenej desať metrov by nemali byť žiadne zvieratá, nemalo by sa tu hnojiť ani skladovať hnoj, používať prostriedky proti škodcom a burine, naftu, olej a chemické čistiace prostriedky alebo rozpúšťadlá, umývať auto a vôbec všetky činnosti, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu podzemnej vody. Takisto je potrebné kontrolovať, či sú septik a žumpa dobre utesnené a takisto by sme do nich nemali vylievať nebezpečné chemikálie.

Údržba
Tak, ako každá stavba, aj studňa potrebuje pravidelnú údržbu. Približne dva až štyrikrát by sme mali skontrolovať technické zariadenia a v prvom rade vodotesnosť krytu. Ten by mal byť zamknutý a chrániť studňu pred vniknutím vody, ale tiež rôznych živočíchov. Pokiaľ máte šachtovú studňu, odborníci ju odporúčajú raz za niekoľko rokov vyčerpať a vyčistiť.

Zdroj: epsiebyvanie.cen­trum.sk/stavi­ame/642185/ma­te-studnu-viete-co-s-nou

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada