Avatar užívateľa
anonym

Ćo je to ten obranný val a ako funguje?

Čítam to teraz bežne v novinách a vôbec netuším o čo ide..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5108 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
denis34

Ide o núdzový záchranný fond, ktorý by mal znižovať náklady na financovanie dlhu problémových členských krajín.

Často opakovaný mýtus je, že Slováci si vstupom do záchranného mechanizmu budú musieť požičať takmer 4,5 miliardy eur. Nie je to pravda. Fungovanie obranného valu počíta s kombináciou peňazí z európskeho rozpočtu, Medzinárodného menového fondu (MMF) a záruk, ktoré poskytnú členovia eurozóny.

V Luxembursku vznikla akciová spoločnosť, ktorá bude môcť predávať investorom dlhopisy. Bude tak získavať financie, ktoré v prípade potreby požičia členským krajinám. Vďaka garancii, predovšetkým nemeckej vlády, je predpoklad, že si dokáže zohnať lacnejšie zdroje, ako potenciálni príjemcovia pomoci.
Slovensko by muselo platiť vtedy, keby dlžníci nevrátili pôžičky. Riziko, že by si fond uplatnil záruku v plnej výške, je malé. Musela by nastať situácia, že požičal celú sumu 750 miliárd eur a štáty nezaplatili ani euro naspäť. Inak povedané, bola by to situácia, keď zlyhali všetky pokusy o záchranu eurozóny.

Moja poznamka:
Treba odlisovat obranny val od inej casto diskutovanej temy, ktora sa obrannym valom velmi uzko suvisi a to je pozicka Grecku. V oboch pripadoch ide o podobne veci, ciel je spolocny-ochrana eura, ale su dve odlisne zalezitosti.

Ak si najdete polhodinku, v tejto relacii o tom diskutovali :
http://www.roz­hlas.sk/inetpor­tal/uploaded_sou­nds/auto_m3u_re­lID_12-2010-07-01-1230.m3u

Zdroj: http://komenta­re.sme.sk/c/544509­9/myty-a-legendy-o-obrannom-vale.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek