Avatar užívateľa
anonym

Niečo o vitamínoch?

Všade počujem samé doporučenia, že vitamíny sú pre človeka veľmi dôležité, že sa majú telu stále doplňovať a bez akéhokoľvek z nich môžu vzniknúť rôzne ochorenia. Aké teda vitamíny človek potrebuje a aký je ich účel v tele?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5017 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Vitamín je látka, ktorú organizmus vo veľmi malých množstvách – ale zároveň nevyhnutne – potrebuje na svoju existenciu, no nedokáže si ju sám syntetizovať a musí ju teda získavať v potrave.
Spolu s bielkovinami, tukmi a sacharidmi patrí k základným zložkám ľudskej potravy.
Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov.
Pri nedostatku vitamínov sa môžu objavovať poruchy funkcií organizmu, alebo aj veľmi vážne onemocnenia. Niektorých prebytočných vitamínov sa organizmus dokáže zbaviť a pokiaľ prestaneme vitamín prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vylúči. Pri niektorých ďalších to však nefunguje – najrizikovejší je v tomto ohľade vitamín A, pri ktorom existujú prípady smrteľných otráv alebo otráv s doživotnými následkami. Vitamíny sú nutné pre udržanie mnohých telesných funkcií a sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie.
13 základných typov vitamínov:
Vitamíny rozpustné v tukoch: Vitamín A (retinol); Vitamín D (kalciferol); Vitamín E (tokoferol); Vitamín K (fylochinón)

Vitamíny rozpustné vo vode: vitamín B1 (thiamín); vitamín B2 (riboflavín); vitamín B3 (niacín); vitamín B5(kyselina pantoténová); vitamín B6 (pyridoxín); vitamín B12 (kobalamín); vitamín C (kyselina askorbová); vitamín H (biotín)

Zdroj: www.kardioklub­.biznisweb.sk/o-zivotosprave/o-vitaminoch/

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek