Avatar užívateľa
anonym

Niečo o koenzýme Q10?

Hovorila mi o Q10 švagriná, že ho pužíva a že je to veľmi dobrý prípravok na zdravie a chudnutie. Ja o ňom viem len toľko, že sa predáva v lekarňach a drogériach a tiež, že je to žhavá – žiadaná vec na trhu. Ako koenzým Q10 pomáha? Čo to je za prípravok?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4935 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
HuRe

Co je Koenzym Q10

Koenzym Q10 (vitamin Q) je látka přirozeně obsažená v buňkách lidského těla, zejména v buňkách aktivních a zatěžovaných (například v buňkách srdečního svalu, v mozku, v játrech).
energie
Hraje klíčovou úlohu při produkci energie a v ochraně buněk před poškozením toxickými volnými radikály.

Ochraňuje tak buňky před poškozením a před předčasným stárnutím.

Mladý zdravý jedinec udržuje normální hladinu koenzymu Q10 příjmem z potravy a vlastní produkcí. Po dvacátém roce věku dochází k úbytku koenzymu Q10 v organizmu tak, že po čtyřicítce je ho polovina původního množství. Buňky se potom stávají náchylnější k poškození, hůře využívají energii pro svoji existenci a činnost. Pokud dojde k poklesu koenzymu Q10 v organizmu pod potřebnou úroveň, může se to projevit sníženou výkonností organizmu, horší tolerancí zátěže, sníženou pracovní aktivitou a výkonností, únavou, sníženou schopností regenerace.

U osob, kde se organizmus musí vyrovnávat s některým z dlouhodobě zatěžujících onemocnění (například cukrovka, vysoký tlak, angina pectoris, srdeční nedostatečnost, léčba pro vysoký cholesterol apod.), má udržení normální hladiny koenzymu Q10 pro organizmus ještě větší význam.

Koenzym Q10 je přirozeně přítomný v potravě například v hovězím mase, v srdci, játrech, ledvinách, sojovém oleji, sardinkách, makrele, burských oříšcích. Abychom učinili příměr pro příjem koenzymu Q10 potravou – pro přijetí 30 mg koenzymu Q10 bychom museli sníst přibližně půl kilogramu sardinek, kilogram hovězího, nebo více jak kilogram burských oříšků.

Není popisována toxicita, ani nežádoucí vedlejší účinky podávání koenzymu Q10 jako doplňku stravy.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
lienka

Ja iba doplním. Koenzým Q10 bol objavený v r. 1958 Dr. Petrom Mitchellom, nositeľom Nobelovej ceny.Viac ako 25 rokov boli vedecky dokazované teórie vzťahu koenzýmu Q10 a jeho potreby pre srdce. Po užívaní Q10 bolo preukázané výrazné zlepšenie výkonnosti srdca. Q10 užívajú milióny ľudí denne a toxikologické vyšetrenia u niekoľko tisíc ľudí aj pri vysokých dávkach nepreukázali žiadne vedľajšie účinky. Prirodzeným starnutím vzniká nedostatok koenzýmu Q10. Zvýšená požiadavka na koenzým – neprirodzená výživa – znížená schopnosť tela produkovať dostatok Q10, to vedie k nevyhnutnosti pridať koenzým k výžive. Američania získavajú Q10 z teľacích sŕdc, Japonci z tabakových rastlín. Q10 sa nachádza v prirodzenej potrave, najmä v mäse, orechoch, brokolici a špenáte. Aj samotné bunky vytvárajú v našom tele Q10, avšak v nedostatočnom množstve a pečeň vyrába nižšie typy koenzýmu Q10. Q10 zvyšuje obranyschopnosť proti vírusovým a iným ochoreniam tým, že zlepšuje činnosť bielych krviniek. Je veľmi dôležitý pre náš obranný systém, predovšetkým pre srdcového agresora č.1 – stres. Taktiež podporuje chudnutie a športovcom pomáha pri zvyšovaní výkonnosti. Q10 chráni kožu pred vonkajšími vplyvmi a napomáha reparačným účinkom, najmä pri škodlivých účinkoch slnečného žiarenia. Výskumy potvrdili, že koenzým Q10 priaznivo pôsobí aj proti rôznym druhom alergie, astme a ochorení dýchacích ciest. Používajú ho aj na liečbu porúch činnosti mozgu, ktoré súvisia so schizofréniou a Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: /www.magazinlu­na.sk/default­.aspx?p=magazi­nearticlepage&ar­ticle=148

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie