Avatar užívateľa
anonym

Niečo o Hríbe dubovom?

Je obdobie, keď sa zbierajú huby, dokonca mám pocit, že po dvoch rokoch je ich konenčne dostatok. Nikdy som huby nezbierala, je to záľuba mojich rodičov, ktorí zbierajú dubáky. Ja tieto huby rada čistím. Chcela by som vedieť niečo viac o Hríbe dubovom. Čo je to za huba?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5083 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
Ge0rge

atlas húb na wikipédii

Hríb dubový>>
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/H r% C3% ADb_dubov% C3% BD

Chýba tam nejaká informácie?

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
jozo

Hríb dubový:
Klobúk má 60–300 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom polguľovite klenutý, v dospelosti plocho rozprestretý, farby bledo špinavohnedej, sivoplavej až kožovohnedej, matný, jemne zamatový až plstnatý, a to pomerne dosť trvalo. Na rozdiel od hríba smrekového býva zvyčajne bledšie sfarbený, v starobe za suchého počasia je často políčkovite rozpukaný.
Rúrky sú 10–35 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, v mladosti biele, čoskoro však žltozelené. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky; otlačením nemenia farbu.
Hlúbik je 100–250 mm dlhý a 20–70 mm hrubý, najprv bruchatý až súdkovitý, v dospelosti valcovitý, celý alebo minimálne do polovice ozdobený výraznou sieťkou, ktorá býva najprv krémová a postupom času hnedne.
Dužina je v celej plodnici biela, v starobe belavá, nad rúrkami niekedy žltkastá, pod pokožkou klobúka bledohnedá. Hríb dubový rastie v listnatých i zmiešaných lesoch a iba zriedkavo v čistých ihličnatých lesoch. Plodnice sa objavujú od mája do júna a potom od konca augusta do októbra. U nás je v teplých oblastiach všade dosť hojný.
Je to jeden z najchutnejších druhov hríbovitých húb.

Zdroj: www.nahuby.sk/atlas-hub

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie