Avatar užívateľa
ciernak

Máte radi detektívky: Príbehy s Herculom Poirotom a Príbehy so slečnou Marplovou?

Ja tieto detektívky milujem. Od puberty som s otcom sledoval tieto príbehy a aj teraz aj keď ich už ako tak poznám si ich rád pozriem znova. Mám prečítaných niekoľko kník s Herculom Poirotom a dostáva ma ako spisovateľka Agatha Christie vedela vždy podať príbeh v takom napätí. Čo sa všetko vie o tejto žene?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 4948 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

Agatha Christie napísala počas svojho života množstvo napínavých poviedok a románov. Jej literárnym dielom sa ako červená niť tiahnu v prvom rade vraždy. Pri svojej nekalej činnosti siahajú postavy z jej kníh a poviedok veľmi často po morfíne, strychníne či kyanovodíku. Autorka neponúka čitateľovi len napínavú zápletku, ale aj vynikajúce vedomosti z toxikológie. Jej postavy umierajú aj v dôsledku podania nikotínu a tália. Pôsobenie týchto jedov je v jej dielach opísané s absolútnou presnosťou a bez jedinej odbornej chybičky. V mladom veku totiž tvorkyňa nezabudnuteľnej slečny Marplovej a detektíva Hercula Poirota pracovala v lekárni. Keďže práca ju veľmi zaujímala, snažila sa o jednotlivých substanciách, uložených vzadu na policiach dozvedieť čo najviac.
Z jej kníh sa predalo vyše dvoch biliónov výtlačkov. Aj filmové verzie jej príbehov, najmä Smrť na Níle (Death on the Nile, 1937) a Vražda v Orient exprese (Murder on the Orient Express, 1934) sa zaradili medzi klasiku.
Absolútnym rekordérom vo všetkých divadelných žánroch je však divadelná hra Agathy Christie Pasca na myši (The Mousetrap, 1952).
Svojho detektíva Poirota nechala Agatha Chritstie zomrieť rok pred vlastnou smrťou. Stal sa jedinou fiktívnou postavou, ktorá mala nekrológ na prvej stránke denníka New York Times.
Autobiografia Agathy Christie (Autobiography, 1977) vyšla až po jej smrti. Spisovateľka zomrela 12. januára 1976.

Zdroj: www.pluska.sk/zau­jimavosti/agat­ha-christie-davala-vrahom-zbrane-aj-jed.html

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť