Avatar užívateľa
anonym

Kde vo svete sa nachádza najväčší vodopád na svete?

Zaujímalo by ma kde sa nachádza najväčší vodopád na svete a ako sa volá.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? ciernak před 4968 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
veronikaiq

Anjelský vodopád

Kontinent: Južná Amerika
Štát: Venezuela
Výška: 979 m
Rieka: Churun, Carrao

Od nepamäti ho poznali domorodci, no zvyšok sveta ho objavil v roku 1935. Vtedy americký pilot James „Jimmie“ Crawford Angel letel ponad spomínané územie. Jeho lietadlo pristálo na vrchu hory, no nešťastne uviazlo v džungli. Jimmie musel prejsť 11 míľ, aby nadviazal kontakt s civilizovaným svetom. A práve takto sa ľudstvo dozvedelo o poklade skrytom v džungli a na počesť objaviteľa nesie vodopád jeho anjelské meno.
Tento skvost nájdete v Národnom parku Canaima. Anjelský vodopád alebo Salto Angel so svojimi 979 metrami je najdlhším vodopádom na Zemi. Domorodci mu dali meno Parekupa-meru, čo v preklade znamená „vodopád najhlbšieho miesta”.
Mystickosť lokality podčiarkuje, že tento vodopád nazývajú Diablovou horou. Časť padajúceho prúdu vody unáša vietor a kým sa kvapky tohto toku stihnú stretnúť s hladinou, rozplynú sa v hmlistom oparí, ktorý jemne zahaľuje vodopád.
Keď pôjdete na výlet, ktorý zvyčajne trvá 24 hodín, možno vyraziť z Ciudad Bolívaru, čo je najbližšie mesto pri vodopádoch, z letiska Ciudad Bolívar Airport, prípadne z Caracasu. Pristáva sa v Canaime, čo je kemp, ktorý je vstupom do národného parku. V júni až decembri si môžete zabezpečiť jazdu na motorizovanom kanoe.
Canaima National Park vám však okrem iných skvostov ponúka pohľad na horu Roraima. Slávna hora s plochým vrchom a oblo tvarovanými útesmi ponorenými do hmly sa pýši čiernymi skalami i záhradami z divorastúcich kvetov. Čarokrásna divoká príroda nasiaknutá exotikou, vlhký vzduch a obrovský živel už roky opantávajú svojou krásou cestovateľov i dobrodruhov zo všetkých kútov sveta.
Nachádzajú sa v juhovýchodnej Venezuele na rieke Rio Churún. Je to najvyšší neprerušený vodopád v horách pokrytých dažďovými pralesmi, ktoré sa nazývajú Guianské vrchy.
Rieka Churun sa nestala miestom navštevovaným turistami, nakoľko samostatný výstup nad kaňon znamená nadľudský zápas aj pre skúsených horolezcov.
Voľný pád je okolo 805 metrov, z hora sa vám to zdá ako tenučký vodná stĺp, ktorý sa už od menšieho vzdušného prúdu rozplynie do neobvyklých oblakoch.

Zdroj: www.referaty.a­tlas.sk/prirod­ne-vedy/geografi­a/44085/?page=1

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie