Avatar užívateľa
ivokan

Kde vo svete sa hovorí katalánsky

Natrafil som na ponuku študovať tento jazyk- viem, že nepatrí medzi svetové, ale kde všade sa s ním dohovorím?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pre koho je otázka zaujímavá? lienka, jozo, anonym před 5020 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Katalánčina (català) je románsky jazyk. Vyvinula sa približne v 10. storočí z ľudovej latinčiny katalánskych Pyrenejí. Jazykovo je najbližšia juhofrancúzskej okcitánčine, má však silné väzby aj na španielčinu a portugalčinu, preto býva často označovaná za jazyk premosťujúci galsko-románske a iberorománske jazyky. Používa sa hlavne v Katalánsku, na Baleárskych ostrovoch (Mallorca, Menorca, Eivissa, Formentera), vo Valencii, v časti Aragonu v Španielsku, je úradným jazykom v Andorre a používa sa aj v regióne Roussillon vo Francúzsku a v okolí Alghera na Sardínii.

Zdroj: www.wapedia.mo­bi/sk/Katalán­čina

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
marknie

Ja len doplním osobnú skúsenosť. Katalánci sú na svoj jazyk nesmierne hrdí. Síce všetci hovoria aj po španielsky, ale medzi sebou výhradne katalánsky. Povedal by som, že od cudzinca neočakávajú, že bude vedieť ich jazyk, takže to v žiadnom prípade nie je tak, že ak hovoríte po španielsky berú to ako provokáciu. Na druhú stranu vedia oceniť, ak niekto ich jazykom hovorí- ten má všade dvere otvorené. Takže ak to umožňuje čas a niekedy v budúcnosti je šanca pobudnúť v Barcelone (alebo iných oblastiach spomenutých vyššie), určite odporúčam.

P.S. Malá politická vsuvka- vzhľadom k tomu, že miništát Andorra sa uchádza o členstvo v EÚ, vyzerá to tak, že katalánčina sa stane ďalším oficiálnym jazykom EÚ

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Vzdelávanie a práca