Avatar užívateľa
anonym

Čo sviatok „dušičiek“?

Už za mesiac tu bude 1 november, svätia sa dušičky… Máte radi tento sviatok? Ja ano, stretnem sa s rodinou a pospomíname na naše blízke zosnulé. O čom všetkom je tento sviatok? Neviete ako vznikol? Chystáte sa na dušičky na cintorín?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5030 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/398408

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
ciernak

V prvý novembrový deň si pripomíname Sviatok všetkých svätých, druhého novembra zas deň Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. eto dni charakterizujú spomienky na tých, čo už nie sú medzi nami, návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch a ich vyzdobovanie. Pre veriacich sú to aj dni modlitieb za duše zosnulých. Cirkev už po stáročia spája s týmto sviatkom nádej na vzkriesenie. Sviatok všetkých svätých prvýkrát oslávili v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheo, a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým. Neskôr pápež Gregor III. (731 – 744) zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. november, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. Na Sviatok všetkých svätých nadväzuje deň Pamiatky na všetkých verných zosnulých – Dušičky. V roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny zaviedol tradíciu 1. novembra večer vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva sa na cintorínoch zapaľujú sviečky.

Zdroj: www.korzar.sme­.sk/c/4514863/svi­atok-vsetkych-svatych-a-dusicky.html#ix­zz11OFrzwY1

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
KORVO

Je pekné zaspomínať na zosnulých, ale myslím, že sa z toho stal celkom slušný biznis (ako aj na Vianoce či Veľkú noc). Len dúfam, že tu nebudú po ulici pobehovať deti v kostýmoch a pýtať sladkosti. To už by bolo priveľa..

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť