Avatar užívateľa
anonym

Čo sú to presnejšie antidepresíva?

Jeden člen z našej rodiny berie tieto lieky. Viem, že sú to lieky na depresiu, ale to je tak všetko. Myslím si, že daný človek (stretávam sa ním častejšie) ich až tak brať nemusí, ale práve preto by som chcela vedieť o týchto liekoch trošku viac.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5064 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
jozo

Antidepresívum je liečivo, ktoré zlepšuje chorobnú depresiu alebo dystýmiu (miernejšia depresia). Je ich viac druhov. Podľa štatistik antidepresívne lieky patria k najviac predpisovaným liekom psychiatrami a všeobecnými lekármi. Môžu sa užívať niekoľko týždňov, mesiacov aj rokov. Antidepresíva sú ale podávané nielen u depresie, ale aj pri indikáciách chorobného nepokoja, pri poruchách potravy, či pri chronickej bolesti (niektoré z nich sú tzv. zlepšovače nálady).Ópium a ľubovník bodkovaný ako neurotoniká boli dlho užívané na zlepšenie depresie, ale až iproniazid bola prvá syntetická chemická zlúčenina všeobecne akceptovaná ako antidepresívum. Pri zisťovaní účinnosti musí liek dosiahnuť aspoň u 50% dobrovoľníkov reakciu, pričom za reakciu sa pokladá aspoň 50% zníženie prejavov depresie, nie je však nutné praktické odstránenie symptómov. Celková liečba antidepresívami sa stále študuje. Niektorí lekári robia kombináčnú stratégiu -užívanie dvoch a viacerých antidepresív z rôznych skupín na zasiahnutie viacerých neurotransmiterov a snaha týmto spôsobom dosiahnuť lepšie výsledky. Pri kontrolovaných štúdiách sa zitilo, že pokračovanie v užívaní antidepresív znížilo riziko relapsu (návratu symptómov depresie) o 70%. Keď sa dospeje k rozhodnutiu prestať brať antidepresívum, je potreba odvykať si od nich pomalým znižovaním dávky počas týždňov až mesiacov, ale abstinenčné symptómy sa zmenšia, neodstránia sa úplne.
Nežiadúce účinky u každých antidepresív su iné, ale časté. Napríklad : nevoľnosť, hnačka, bolesti hlavy, stráta libida, poruchy erekcie. U iných sú poruchy ako: sucho v ústach, rozmazané videnie, malátnosť, točenie hlavy, triašky, priberanie na hmotnosti, alebo chudnutie. Antidepresíva by by mali byť užívané s opatrnosťou.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek