Avatar užívateľa
anonym

Čo je to kryoterapia?

Kamarátka mi vravela, že absolvovala kryoterapiu, že mala potom pocit znovuzrodenia- lepšie sa jej dýcha, pohybuje a má pocit, že to pomohlo jej telu. Čo to tá kryoterapia je? Ako prebieha? Ako pôsobí na ľudský organizmus?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 5028 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Jenifo

Nevyhnutná lekárska prehliadka

Pred samotnou kúrou sa všetci záujemcovia o kryoterapiu podrobujú rutinnému vyšetreniu. Lekár im kladie otázky týkajúce sa prekonaných chorôb, momentálne užívaných liekov i konkrétnej motivácie vstupu do mraziacej kabíny. Po vyhodnotení zdravotného stavu sa možno v prípade súhlasu lekára podrobiť regenerácii, rehabilitácii chladom. Nevyhnutnou podmienkou, ako sa vyhnúť prudkému náporu nízkej teploty, je dôkladne sa vyutierať uterákom, a odstrániť tak z povrchu tela vlhkosť, z ktorej sa rýchlo tvoria kryštáliky ľadu.
Klient si na recepcii zapožičia alebo zakúpi predpísaný odev potrebný pre vstup do kryokomory, ktorý pozostáva z čelenky, masky na dýchanie, rukavíc, bavlneného trička (len u žien), šortiek a podkolienok. Klient sa prezlečie v šatni (muži, ženy) a prechádza do čakárne pred kryokomorou. Po vyzvaní lekárom vstupuje do miestnosti na meranie krvného tlaku a pulzu. Uvedené merania sa vykonávajú vždy pred vstupom do kryokomory každému jednotlivcovi. Bez absolvovania týchto meraní nie je povolený vstup do kryokomory žiadnemu klientovi. Ten podpisuje prehlásenie o nezamlčaní žiadnych ochorení, ktoré by mohli vyvolať komplikácie súvisiace so vstupom do kryokomory a o poučení správania sa počas procedúry. Po meraní TK a pulzu je klient povinný si pred vstupom do krykomory obuť dreváky, ktoré zabezpečuje prevádzkovateľ a sú k dispozícii v čakárni pred kryokomorou, nasadiť masku na dýchanie, čelenku a rukavice. Takto oblečený je pripravený absolvovať celotelovú chladovú regeneráciu.

Pobyt v komore

V komore treba dýchať pomaly a plytko cez masku, ktorá je spolu s drevákmi, podkolienkami, krátkymi bavlnenými šortkami, rukavicami a čelenkou na uši povinnou súčasťou výbavy. Po krátkej adaptácii v predsieni s teplotou –60 °C, do ktorej vstupuje len v sprievode obsluhy, sa prechádza do aplikačnej komory s teplotami v rozsahu –120 až –130 °C. Pobyt v komore trvá dve až tri minúty. Čas v nej je vhodné stráviť pomalou prechádzkou, polohou v podrepe možno tiež skúmať rozličné teplotné úrovne v miestnosti. Klientom nie je dovolené tlieskanie dlaňami, trenie alebo potľapkávanie po povrchu tela. Je prísne zakázané dotýkať sa tepelných výmenníkov. Počas celej kúry sú klienti v priamom vizuálnom kontakte s obsluhujúcim personálom cez okno komory, čo je po psychickej stránke oproti neosobnému kamerovému systému veľkým pozitívom. Po uplynutí času v aplikačnej komore klient prechádza späť do predsiene na dobu max. 10sec. a opúšťa ju. Je povinný si zložiť masku na dýchanie, čelenku, rukavice, podkolienky zhrnúť na členky, vyzuť dreváky a prejsť do miestnosti telocvične na skupinový alebo individuálny telocvik, kde musí absolvovať intenzívne cvičenie – rozohriatie organizmu na inštalovaných strojoch (stac. bicykle, bežecké pásy, vesliarske trenažéry, stepery a pod.), ktoré sú na to určené v trvaní 10 až 15 min. Po absolvovaní telocviku klient odchádza do šatne. K bezpečnosti procedúry prispievajú okrem bezpečnostného tlačidla v aplikačnej komore, elektronických signalizačných zariadení aj špeciálne dvere, ktoré sa otvárajú už pri minimálnom zatlačení.
Vo všeobecnosti pacienti počas pobytu v komore nepociťujú chlad, ale skôr jemné pálenie či tupé bodanie na odkrytých častiach tela (takzvané chladné pálenie). Po jeho ukončení sa dostavujú prejavy zníženého napätia, uspokojenia, relaxu, sviežosti, psychického a fyzického uvoľnenia, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín i dlhšie. Denne možno absolvovať jeden až dva (vrcholoví športovci až tri) vstupy do kryokomory, v záujme dlhodobého efektu sa odporúča podstúpiť ich kontinuálne za sebou desať.
Výskyt akejkoľvek komplikácie je klient povinný ihneď hlásiť obsluhujúcemu personálu.

Všetci ľudia v primeranom zdravotnom stave môžu pri dodržaní správneho metodického postupu, metódu celotelovej chladovej regenerácie ľubovoľne absolvovať po celý život a upevňovať si tak zdravie alebo zmierňovať telesné príznaky civilizačných a iných chorôb. Veľmi príjemným vedľajším efektom pobytu v kryokomore je naviac to, že odchádzate osviežený a posilnený. Preto na rozdiel od väčšiny ostatných, inak telu veľmi prospešných fyzioregeneračných procedúr doporučujeme celotelovú chladovú regeneráciu absolvovať pred začiatkom pracovného, športového alebo duševného výkonu.

Kryokomora prevádzkovaná v našom RC je schladzovaná tekutým dusíkom a skladá sa z dvoch rovnako veľkých miestností s rôznou teplotou. V predsieni je mínus 60 až 70°C, v hlavnej aplikačnej miestnosti je možné dosiahnuť teplotu až mínus 160°C, obvykle však používame teplotu mínus 120 až 130°C.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Predstavuje liečebnú a všeobecne ozdravujúcu procedúru, ktorá je založená na krátkodobom kontakte kože s ochladeným plynom do (-120 až – 160 C ).Kryoterapia zabezpečuje intenzívnu stimuláciu imunitného, endokrinného systému, čím vyvolá nasýtenie krvi endorfínmi, a tak na niekoľko hodín blokuje bolestivé pocity ľubovoľnej etiológie. Liečebný vplyv sa prejavuje na celý organizmus vrátane orgánov, ktoré nie sú vystavené fyzikálnemu vplyvu chladu.Dôležitú tu zohráva doba kontaktu.Pre ochladenie kontaktu kože na teplotu +2 C je potrebné minimálne 90 sekúnd, teda pre liečebný účinok je potrebné pôsobiť na kožu 2 – 3 minúty. Kryoterapiu je možné aplikovať široko spektrálne: zápalové ochorenia pohybového aparátu, celulitída, bolesti kĺbov a chrbtice, osteoporóza, pomáha pri liečení sklerózy multiplex.

Zdroj: www.kryoterapia.net

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek