Avatar užívateľa
anonym

Čo je magnetická rezonancia?

Manžel má problémy s kolenom a lekár mu vypísal doporučenie na toto vyšetrenie. Je tam dĺha čakacia doba, musí si počkať mesiac a pol. O aké vyšetrenie vlastne ide? Je to bolestivé?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5028 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Z vlastných skúsenosti ti môžem povedať, že toto vyšetrenie nieje bolestivé.
Bola som na tom vyšetrení pred par rokmi s maternicou a manžel teraz nedávno s kolenom. Dala som dolu všetky kovové veci, čo som mala na sebe, do uší som dostala špunty, ľahla som si na lehátko, ktoré zašlo somnou do takého tunelu a ležala som tam tak zhruba 20 min. Nepríjemné bolo to, že ten prístroj vydával rôzne búchacie zvuky, ale ináč to prebiehalo všetko v pohode.
Magnetická rezonancia je vyšetrenie, ktoré má vysokú diagnostickú presnosť. Zatiaľ nie sú známe žiadne riziká tohto vyšetrenia, možno ho teda indikovať aj u tehotných žien a detí. Napriek neškodnosti tohto vyšetrenia odporúča sa indikovať toto vyšetrenie v prvých 3 mesiacoch gravidity len vtedy, ak nie sú dostačujúce iné vyšetrovacie metódy (USG vyšetrenie). Vyšetrenie nemožno robiť u pacientov s implatnovaným kardiostimulátorom, u pacientov, ktorí majú implantáty z feromagnetického materiálu (staršie typy operačných svoriek, kovových náhrad kĺbov, stimulátory centrálneho nervového systému, staršie typy stredoušných protéz a pod.) Ale u pacientov, ktorí majú kovové implantáty z neferomagne­tických materiálov (moderné titánové protézy, vnútromaternicové telieska) nepredstavuje magnetická rezonancia žiadne vážne riziko poškodenia. Pri viacerých typoch vyšetrení sa podáva paramagnetická kontrastná látka, ktorá mení magnetické vlastnosti tkanív.
Magnetickou rezonanciou sa môže vyšetrovať mozog, spinálny kanál (zvýraznia sa všetky typy ochorenia a poškodenia CNS-centrálnej nervovéj sústavy), tela stavcov a perfiférny pohybový aparát, hrudník a brucho.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek