Avatar užívateľa
anonym

Čo je hypertenzia?

Mama mi vravela, keď mi telefonovala, že jej lekár predpísal lieky na hypertenziu. Bolo mi trapné sa pýtať, čo to vlastne znamená. Poraďte mi, čo to tá hypertenzia je. Je to nejaké vážne ochorenie?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5026 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Hypertenzia je chorobný stav, ktorý je rizikovým faktorom poškodenia orgánov a orgánových systémov, ale hlavne zapríčiňuje trvalé poškodenie srdcovo-cievneho systému a môže sa skončiť smrťou.
Primárna hypertenzia (esenciálna) je taká, pri ktorej príčina vysokého krvného tlaku sa nedá s určitosťou zistiť, najskôr ale ide o genetickú dispozíciu, znásobenú zlou životosprávou.
Sekundárna hypertenzia (symptomatická) je priamo podporovaná ochoreniami obličiek, ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním, ochorenia nervového systému, komplikovane prebiehajúce tehotenstvo, ako i dlhodobé užívanie niektorých liekov .
Čím skôr sa hypertenzia podchytí, tým menšie škody napácha na cievnom systéme.
Diagnostikuje sa počas šiestich meraní krvného tlaku, ktorý musí byť vyšší ako 140/90 mmHg, vtedy môžeme pacienta definovať ako hypertonika.
Liečba hypetrenzie môže byť:
Nefarmakologická liečba vyžaduje úpravu životosprávy so zameraním na :zníženie príjmu sodíka v strave, primeraná fyzická aktivita, zníženie telesnej hmotnosti, vylúčenie fajčenia a limitovaná konzumácia alkoholu, zníženie príjmu potravy s vysokým obsahom cholesterolu.
Farmakologická liečba je uskutočňovaná podávaním predpísaného množstva liekov s rôznym efektom.

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek