Avatar užívateľa
anonym

Balady a pověsti.

Na státní vlajce Slovenské republiky jsou znázorněny tři vrcholy a sice Tátra, Mátra a Vatra. Jde o významná místa slovenského národa a jako takové je určitě každé opředeno lidovými legendami a pověstmi. Můžete prosím zvídavého moraváka s některými stručně obeznámit, nebo uvést odkaz?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pre koho je otázka zaujímavá? marknie, tanama, Dr.Axl, aIice, niekto před 5090 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
peterpanek

Toto som vytiahol z wikipédie:
Trojvršie v povedomí obyvateľstva znázorňuje tri pohoria – Matra, Tatra a Fatra[3], má však starší heraldický pôvod. Pôvodným erbom uhorského kráľa Bela III. (1172–1196) bol strieborný dvojkríž na červenom poli, bez iných znakov. Neskôr býva dvojkríž na erboch vztýčený na pažiti alebo hline (1291), alebo má v spodnej časti tri či štyri korene. V erboch neskorších kráľov a kráľovien sa už objavuje v podobe trojitej skaly, napríklad na pečati Ladislava V. (1305). Od 14. storočia sa už ustaľuje dnešná podoba trojvršia, pôvodne zlatého alebo strieborného, neskôr zeleného, až od roku 1848 modrého.

Ale podrobnejší popis som našiel aj na tejto web. stránke:

Zdroj: www.historicka­revue.com/?id=ar­chiv_34

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek