Avatar užívateľa
anonym

Aký je rozdiel medzi celkovou a lokálnou anestéziou?

Mám ísť po prvý krát na operáciu, nikdy som ešte neležala v nemocnici, tak mám strach. Doktor mi vravel, že operacia, ktorú podstúpim sa robí v celkovej, alebo lokálnej anestézii a že na budúcej návšteve v ambulancii mi povie v akej anestezii na operaciu pôjdem. Poradíte mi aký je medzi týmito anesteziami rozdiel? Ktorá je lepšia? Môžem si vybrať sama?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5030 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

No v podstate záleží na tom na akú operaciu ideš. Či tažšiu, alebo nejakú ľahšiu i keď každá operácia nesie so sebou nejaké riziko. Anestézia znamená laicky uspanie alebo znecitlivenie. V súčasnosti si síce pacient môže vybrať spôsob anestézy, avšak spôsob anestézy v konečnom štádiu určí lekár-anesteziológ na základe laboratórnych výsledkov, výsledkov predoperačného vyšetrenia, vhodnosti anemnézy pre konkrétny chirurgický zákrok, osobného rozhovoru s pacientom a od mnohých ďalších vplyvov a faktorov.
Celková anestézia – narkóza, je stav riadeného bezvedomia.Používa sa pri veľkých operačných výkonoch.Spočíva v podaní úvodného anestetika do žily, podaní látky proti bolesti do žily, podaní látky na uvoľnenie svalov a zavedenie kanyly do priedušnice.Riziká celkovej anestézie je zaťaženie srdca a krvného obehu, slabosť a bolesti svalov po operácii, nutkanie na vracanie a vracanie po operácii, alergická reakcia na látky podávané počas anestézie.Pred operáciou dostane pre istotu každý pacient tabletku na spanie a ráno upokojujúci liek aby sa uvolnil.
Lokálna (miestna) anestézia je znecitlivenie tej časti tela, na ktorej bude vykonaný operačný výkon.Pacient je počas operácie paralyzovaný.Vý­hodou miestnej anestézie je výrazne menšie zaťaženie srdca a krvného obehu, lepšia kondícia po operácii, možnosť pacienta prijímať tekutiny a potravu krátko po operácii a pomalší nástup bolesti po operácii.
Z vlastných skúsenosti viem, že po lokálnej anestézii som sa zotavovala ľahšie, než po celkovej, keď som bola viac citlivejšia na bolesť a vyčerpanejšia.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek