Avatar užívateľa
anonym

Aký je rozdiel medzi celkovou a lokálnou anestéziou?

Mám ísť po prvý krát na operáciu, nikdy som ešte neležala v nemocnici, tak mám strach. Doktor mi vravel, že operacia, ktorú podstúpim sa robí v celkovej, alebo lokálnej anestézii a že na budúcej návšteve v ambulancii mi povie v akej anestezii na operaciu pôjdem. Poradíte mi aký je medzi týmito anesteziami rozdiel? Ktorá je lepšia? Môžem si vybrať sama?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4468 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

No v podstate záleží na tom na akú operaciu ideš. Či tažšiu, alebo nejakú ľahšiu i keď každá operácia nesie so sebou nejaké riziko. Anestézia znamená laicky uspanie alebo znecitlivenie. V súčasnosti si síce pacient môže vybrať spôsob anestézy, avšak spôsob anestézy v konečnom štádiu určí lekár-anesteziológ na základe laboratórnych výsledkov, výsledkov predoperačného vyšetrenia, vhodnosti anemnézy pre konkrétny chirurgický zákrok, osobného rozhovoru s pacientom a od mnohých ďalších vplyvov a faktorov.
Celková anestézia - narkóza, je stav riadeného bezvedomia.Používa sa pri veľkých operačných výkonoch.Spočíva v podaní úvodného anestetika do žily, podaní látky proti bolesti do žily, podaní látky na uvoľnenie svalov a zavedenie kanyly do priedušnice.Riziká celkovej anestézie je zaťaženie srdca a krvného obehu, slabosť a bolesti svalov po operácii, nutkanie na vracanie a vracanie po operácii, alergická reakcia na látky podávané počas anestézie.Pred operáciou dostane pre istotu každý pacient tabletku na spanie a ráno upokojujúci liek aby sa uvolnil.
Lokálna (miestna) anestézia je znecitlivenie tej časti tela, na ktorej bude vykonaný operačný výkon.Pacient je počas operácie paralyzovaný.Výhodou miestnej anestézie je výrazne menšie zaťaženie srdca a krvného obehu, lepšia kondícia po operácii, možnosť pacienta prijímať tekutiny a potravu krátko po operácii a pomalší nástup bolesti po operácii.
Z vlastných skúsenosti viem, že po lokálnej anestézii som sa zotavovala ľahšie, než po celkovej, keď som bola viac citlivejšia na bolesť a vyčerpanejšia.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek