Avatar užívateľa
anonym

Ako zistím, že daná stavba spadá do barokového štýlu?

Aké sú základné prvky baroka v architektúre?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5042 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anticas

Ak porovnáme barokovú architektúru s predchádzajúcimi obdobiami (gotika a renesancia), zistíme, že sa snažila o porušovanie dovtedajšej pravidelnosti a striedmosti. Budovy boli stavané na nepravidelných a komplikovaných pôdorysoch, mali množstvo oblúkov a elíps, no na druhej strane architekti stavali budovy symetrické, pretože hlavný dôraz kládli na vonkajší dojem a nie na funkčnosť; a to aj za cenu toho, že niekde vznikla falošná brána, okno či dvere. Pre symetrickosť budovy sa často stávalo, že jedna jej časť bola využívaná ako obytná budova, pokým druhá – hoci vyzerala úplne identicky – bola využívaná ako hospodárska budova.

Na výzdobu sa používalo veľmi často zlato, štuka, farebné umelé mramory a pestré farby, ktoré len umocňovali pocit pompéznosti, vznešenosti, nadradenosti a nesmierneho bohatstva, a to tak u chrámových, ako aj u svetských stavieb. Okrem toho vzbudzovali často i želaný pocit malosti a ničotnosti, čo bolo považované za správnu cestu k pokore.
Z materiálov sa na stavbu budov používali najmä tehly a malta. Steny boli omietnuté silnou vrstvou malty bez rozdielu stavebného materiálu, z ktorého boli postavené (tehla, kameň alebo oboje), vďaka čomu vznikala bohatá štuková výzdoba. V móde boli aj klenby rôzneho druhu (kupola, kláštorná klenba, krížová klenba), ktoré sa často v rámci stavby prelínali s inými klenbami, čo kládlo vysoké nároky na zručnosť a presnosť staviteľa.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ba­rokov%C3%A1_ar­chitekt%C3%BA­ra#Hlavn.C3.A9_­.C4.8Drty_archi­tekt.C3.BAry

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke
Avatar užívateľa
Elektrikář

Vzít sebou fotografie a dojít na pmátkový ústav nebo sspoň do muzea. Tam ti jistě poradí jinak máme učebnice o architektůře.

před 4960 dňami Odpovedať Nahlásiť
Nový příspěvek