Avatar užívateľa
anonym

Ako na ploché nohy?

Ja som si nikdy nemyslela, že ploché nohy môžu robiť problemy. Brat má ploché nohy a ten sa nasťažuje ako ho bolia nohy pri dlhom stani, ako si musí kupovať ortopedickú obuv a ortopedom predpísané vložky do topánok. Ako inak na ploche nohy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? skorcovaz před 4961 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
skorcovaz

Skúste cvičenie.

Zdroj: http://www.strip­ky.cz/205-cviceni-pri-plochych-honou.html

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
ciernak

U detí sa dá tento problém napraviť, u dospelých môže dôjsť až do nevyliečiteľného štádia. Plochá noha je deformita, pri ktorej sa znižuje pozdĺžna alebo priečna klenba, prípadne obe naraz. Môže vznikať v každom veku a vedie k ťažkostiam, ktoré znižujú schopnosť pacienta znášať predovšetkým statické zaťaženie. Plochá noha môže byť vrodená a získaná. Získaná vzniká až v priebehu života – v dôsledku kostných, väzivových alebo svalových porúch. Ťažkosti, ktoré plochá noha pacientovi spôsobuje, sa najskôr prejavujú únavnosťou až bolesťami v členku, ale aj v píšťale a kŕčmi v lýtkach. Objavujú sa opuchy. Keďže chôdza nie je elastická, bolestivé bývajú aj vyššie kĺby a chrbtica.
Dôležitá je správna obuv, dostatočne pevná s dobrým vedením päty, nie príliš vysoký opätok. Dôležité je i vytvarovanie stielky. Pozdĺžnu klenbu treba podoprieť vhodnými vložkami, ktoré sú vyrobené buď sériovo alebo individuálne podľa otlačku nohy. Pri poklesnutej priečnej klenbe sa používajú vložky s metatarzálnymi srdiečkami – vyklenutiami uprostred prednej časti chodidla. U tažších deformít je potrebná celková úprava obuvi, až ortopedické topánky.
Súčasťou liečby je pravidelné cvičenie nohami, udržiavanie hybnosti kĺbov. Cvičenie má význam pre udržanie celkovej kondície nôh. Fyzikálna terapia, ako vodoliečba, či elektroliečba má tiež len pomocný, doplnkový význam. Podobne ako protiopuchové a protizápalové masti. Operačná liečba sa pri plochej nohe využíva iba výnimočne, pri pacientoch, ktorým vôbec nezaberá konzervatívne riešenie.
Každé kilo navyše zbytočne zaťažuje choré nohy a zhoršuje stav.

Zdroj: www.zdravie.prav­da.sk/ploche-nohy-trapia-aj-dospelych-d36-/sk-zpreven.asp?c=A100913_­003756_sk-zpreven_p31

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek