Avatar užívateľa
anonym

Aká je historia muzikalu?

Mám rada muzikály, keď môžem rada zajdem na nejaký, bola som už i na pár českých muzikáloch a vždy ma to nadchlo. Chcela by som sa dozvedieť niečo viac o muzikále. Kde siahajú jeho korene? Ako sa tento žáner vyvinul? A aké sú najznámejšie svetové muzikály?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5017 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
lienka

Slovo muzikál pochádza zkratením anglického slovného spojenia musical comedy, ktoré označovalo na začiatku 20. storočia revue s humoristickými a spevackými vstupmi, ktoré mnohokrát nemali súvislý dej.
Muzikál vznikol v USA z rôznorodých koreňov, z ktorých významnou zložkou bola opereta, ale tiež singspiel, revue apod.
Ako prvý muzikál vôbec je označovaná Show boat (Loď komediantov) z roku 1927 v New Yorku, ktorá okrem piesni obsahuje i jednotiaci príbeh hercov putujúcich po Mississippi a vyjadruje sa i k rasovým otázkám v americkej spoločnosti. Úspech Show boat podnietil mnoho dalších autorov k práci, takže od 30.rokov do súčasnosti vznikly stovky najrôznejších hudobných produkcií. Hudobný výraz muzikálu bol postupne ovplyvnovany jazzom, klasickou hudbou, rockom a moderným pop music. Najdôležitějším miestom vývoja muzikálu bola newyorská Broadway a jej divadlá. Mnoho muzikálov bolo neskôr úspešne zfilmováných. Zlatá éra muzikálov bola od 40.do 60. rokov 20 storočia. Od Ameriky sa kvalitné muzikály šírili k Londýnu a postupne i vo Francuzsku a Nemecku zožali domáce muzikály slávu.
Najznámejšie muzikály sú napríklad (je ich veľa):
Jesus Christ Superstar; Cats; West Side Story; Hair; Hello, Dolly!; Evita; Sunset Boulevard; Cabaret; Chicago; Grease (Pomáda); Funny Girl; Oklahoma; Phantom of the Opera (Fantom opery); Kismet; Chess; Jekyll & Hyde;
Singing In The Rain; Witches Of Estwick; Elisabeth; Lion King; Mamma Mia; Notre Dame de Paris; Malované na skle;
Romeo et Juliette; The Producers a ďalšie. Niektoré z nich boli aj zfilmované.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Hudba, film a TV