Avatar užívateľa
Jenifo

Výročné mince?

Mám mincu v hodnote 2€. Má iný chrbát a je na nej napísane SLOVENSKO , HMÚ 1999–2009. Čo znamená HMÚ a nemá náhodou vyššiu hodnotu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? marknie, veronikaiq před 5050 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
marknie

Je to jedna z tzv. pamätných mincí. Skratka HMÚ znamená Hospodárska a menová únia. Táto minca bola v roku 2009 vydaná v každej krajine eurozóny pri príležitosti 10.výročia hospodárskej a menovej únie.

Na minci je jednoduchá kresba postavy, ktorá je prepojená so znakom €. Motív vyjadruje myšlienku jednotnej meny a sprostredkovane aj hospodárskej a menovej únie (HMÚ) ako posledného kroku v dlhej histórii obchodnej a hospodárskej integrácie Európy.

Mincu vydáva každá krajina eurozóny. Okrem ústredného motívu je na minci názov krajiny a nápis „EMU 1999–2009“ v príslušnom jazyku.

Motív vybrali z užšieho výberu piatich návrhov občania Európskej únie prostredníctvom elektronického hlasovania. Autorom návrhu je George Stamatopoulos, sochár z oddelenia razby mincí v gréckej centrálnej banke (Bank of Greece).

Čo sa týka hodnoty, to neviem presne povedať- v súčasnosti asi niekde medzi 2–3 € (http://www.bur­zaminci.sk/no­de/887). Bola vydaná v náklade 2 500 000 ks.

Zdroj: http://www.ec­b.int/euro/co­ins/comm/html/com­m_2009.sk.html

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Financie a podnikanie