Avatar užívateľa
anonym

Vie niekto odpovedať????

Chcela by som sa spýtať, či má právo zamestnavateľ,prijať počas PN nových pracovníkov na moju pozíciu s iným názvom a či môže zrušiť z organizačných dôvodov moju funkciu. Aj keď nové pracovníčky vykonavajú prácu,ktorú som robila ja len pod iným názvom. Je to právne v poriadku?????? čo mám robiť ja viem sa brániť???? ešte chcem podoknúť, že ešte pred mojou PN zo stany zamestnávateľa mi bolo vyhrážkami ponúknuté iné miesto alebo výpoveď... za informácie ďakujem...

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3468 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
divoska

Ja by som sa obrátila na príslušný Krajský inšpektorát práce, podľa sídla zamestnávateľa.Vysvetlila by som svoj problém a určite by Vám poradili, poprípade ozrejmili správnosť alebo nesprávnosť konania zamestnávateľa. Ak by ste boli v práve, je možné, že na základe prípadnej sťažnosti na zamestnávateľa, by toto riešili za Vás.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Taynee

Dobry den,
zamestnavatel ma pravo vo firme vytvarat pracovne miesta, riadit svoju organizacnu strukturu a v pripade potreby aj pracovne miesta rusit. V praxi je casto potrebne zabezpecit vypadok zamestnanca pocas PN / hlavne dlhodobej/ prijatim noveho pracovnika na zastupovanie pocas PN. Casto sa vsak stava, ze zamestnavatel je s novym pracovnikom ovela viac spokojny a zrusi povodnu pracovnu poziciu. De iure ma na to pravo. Ak pouzije vsetky zakonne postupy a zrusi pracovne miesto § 63 ZP, povodny zamestnanec sa stane nadbytocnym a ma na vyber, ci mu bude plynut vypovedna doba alebo odide s odstupnym. Neviem si predstavit realnu paku na to, ako by sudy zakrocili proti slovodnemu vyberu zamestnanca.
Samozrejme iny problem je eticke a moralne chovanie zamestnavatela, ale to je uz na inu temu.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Právo a zákony