Avatar užívateľa
lienka

Prečo sa mení farba listov u rastlín?

Blíži sa jeseň a tu mám rada z jedného dôvodu – príroda je krásna, pretože je farebná vďaka listom. Ale i v lete sú listy iné než v jari napríklad. Prečo sú listy rastlin v jari svetlozelené a v lete tmavozelené?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5065 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Elektrikář

V listech je chlorofil zelené barvivo prvek fotosyntézy která spolu z živinami z půdy a světlem štěpí kysličník uhličitý a vyrábí cukry a bílkoviny kere strom potřebuje pro svůj růst a kyslík. Na podzim strom omezovat přísun živin a chlorofil se rozpadá na karoteny a ty způsobují žloutnutí listů . Strom stahuje z listů všechny živiny. Ukládá je do kúry a nových pupeny , základu pro nové listy a větvičky a květy v příštím roce . Ve stopce se vytvoří korková destička a LIST který již nemá žádnou funkci se ulomí a spadne .

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
veronikaiq

Keď sa z rastlin vyrašia mladé listy, okamžite vytvárajú zelené farbivo, nazývané chlorofyl. Preto by maly byť vlastne tmavozelené. Ale mladé listy majú najprv svetlozelené zafarbenie. Dôvodom je obsah ďalšej skupiny prevažne žltých listových farbív, ktoré sa volajú karotenoidy. Ich obsah sa v jari zvyšuje a jarné listy sú preto svetlozelené. V léte sa obsah kartenoidov znižuje a listy ztmavnú. Na jeseň listy chlorofyl strácajú a vystriedajú ho opäť karotenoidy, ktoré jesenné listy zafarbujú do žlta a do červena.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie