Avatar užívateľa
Pokročilý

Používate na niečo rozmarín?

Mamka má plné črepníky rozmarínu, ponúkla mi, či si nechcem nejaký vziať. Ona ho používa v kuchyni na ochutenie. Načo všetko ho môžem využiť? Načo je rozmarín dobrý?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Pokročilý

Rozmarín možete použiť, ako korenie do polievok, šalátov, omáčok a dresingu, pri príprave rýb a mäsitých pokrmov, najmä pri ťažko stráviteľných jedlách (má blahodárne účinky na trávenie a zažívanie). Má tak výraznú arómu, že pri grilovaní stačí do uhlíkov vhodiť vetvičku, alebo pár listov!
Najlepšie je trhať rozmarín pred kvitnutím, zviazať do vetvičiek a nechať "hore nohami" vysušiť. Po vysušení skladovať v uzavierateľnej nádobe a tesne pred pridaním do jedla ho rozdrvte.
Vdychovanie (alebo páleni v kadidle) jeho vone má dezinfekčné a afrodiziakálne účinky, vyvarovať by sa ho ale mali tehotné ženy a osoby s vysokým krvným tlakom.
Rozmarín je zvláštna bylina, pretože nabudí a ukľudní zároveň. Zaháňa depresie a pomáha aj pri nespavosti (napr. ako čaj). Ako súčasť mastí pomáha pri bolestiach.

http://www.fiftyfifty.cz/…

 

Ďalšie odpovede:

Avatar užívateľa
Pokročilý

Rozmarín je dôležitou liečivou bylinkou. Pomôže pri telesných ale aj psychických ťažkostiach, ako sú depresívne stavy, nervová vyčerpanosť, nervozita či nespavosť. Okrem toho sa jeho účinky využívajú na podporu trávenia, tlmenie bolesti hlavy ale aj pri reume. Ak vás trápia tráviace ťažkosti, taktiež môžete siahnuť po tejto bylinke. Rozmarín priaznivo vplýva na krvný obeh. Hodí sa tiež pre ľudí s nízkym krvným tlakom, keďže má schopnosť tlak zvýšiť. Lístky rozmarínu výborne dochutia rôzne polievky, zemiaky, zeleninu, rozličné šaláty ale aj na dochutenie masla, ktorému dodá krásnu arómu. Rozmarínom si však možno „prevoňať" aj mäso. Rozmarínové vetvičky - tie sa pridávajú k jedlu na začiatku varenia a po dovarení ich odoberieme. Ale rozmarín by nemali užívať budúce mamičky.

Zdroj: www.lepsiebyvanie.centrum.sk/z elen-a-zahrada/579505/

 

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Príroda a životné prostredie

Bronzový Judith 16
Strieborný Led 15
Pokročilý Elektrikář 13
Pokročilý jozo 11
Pokročilý lienka 10
Bronzový MonaLis 9
Bronzový Drap 9
Pokročilý pandora 8
Pokročilý denortis 7
Pokročilý Jenifo 7

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.