Avatar užívateľa
anonym

Odkedy sa používajú dáždniky?

Dáždnik to je zlatá vec i keď ho nerada nosím, ale v týchto upršaných dňoch som ocenila jeho výhody. Ako vznikol prvý dáždnik a kedy? Za akým účelom ho vyvinuli? Kvôly móde či dažďu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4975 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
quentos

za jejich předchůdce se považují staroegyptské baldachýny. První předchůdci skládacího deštníku, tzv „parasoly“, se objevily v 17. století, ale pak byly z neznámého důvodu na 250 let zapomenuty. K jejich masovému použití tedy dochází až od 2. pol. 19. stol.
Použití bylo zřejmě od počátku účelové. Srv. zdroj (v angl.)

Zdroj: www.marquise.de/en/the­mes/howto/son­nenschirm.shtml

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

V minulosti nosili ženy iba slnečníky a používali ich iba vtedy, keď svietilo slnko. Chránili sa pred slnečným žiarením. Ešte pred 100 rokmi bola totiž biela pleť v móde. Pokial bol niekto bledý, znamenalo to, že nemusí pracovať vonku a je dostatočne bohatý. Dáždniky fungujú rovnako ako slnečníky. Iba látka striežky musí byť vodotesná. Do módy prišli ako ochrana pred dažďom až začiatkom 19. storočia. Ale vtedy vážili okolo 5 kg. Ľahšie exempláre sa začali vyrábať dosť pomaly. V roku 1928 vynaliezol jeden nemec krátky skládací dáždnik, u ktorého sa látka a tyčky mohly zasúvať do seba ako u ďalekohľadu. Tento vynález sa čoskoro rozšíril do celého sveta.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Veda