Avatar užívateľa
anonym

Niečo o suhviezdi?

Milujem sledovanie nočnej oblohy – hlavne v lete, keď sú tak krásne vidieť hviezdy. Tie súhviezdia sú neuveritelné, ako nám pripomínajú zvieratá, vozy. Zaujímalo by ma niečo o suhvezdi veľky voz, ten totiž je vidieť najviac a maly tiež. Čo to znamená? Existuje nejaké vysvetlenie?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? anonym před 4963 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Veľký voz (Ursa maior, UMa)
Preklad latinského slova je Veľká medvedica, používa sa často aj u nás. Vytvorili ho staré kultúrne národy v Stredomorí. Podľa gréckej mytológie predstavuje tato medvedica princeznú Callisto, ktorá svojou krásou vzbudila žiarlivosť u bohyne Héry a ta ju premenila na zviera. Pri poľovačke sa raz k nej priblížil jej syn Arkas a namieril na svoju matku kopiju. Vládca bohov Zeus, aby zabránil hroznému cínu, premenil Arkasa na malého medveďa (naše súhvezdie Malého voza).
Toto súhvezdie je na nasej oblohe zo všetkých najznámejšie jednak pre svoju typickú polohu, jednak pre pomerne jasne hviezdy. Je zároveň východiskom pri orientácii na oblohe a pri meraní čašu pomocou hviezd.
K najznámejším hviezdam tu patri dvojhviezda dzeta UMa a g UMa pomenovane Mizar a Alkor. Obidve hviezdy sú od seba vzdialene 11 min. a preto sa dajú ľahko rozlíšiť. Mizar sám je dvojhviezdou so zložkami vo vzdialenosti 14". Rozlíšime ich už silnejším triédrom. Alkor i obidve hviezdy Miizara sú však spektroskopickými dvojhviezdami, takže cela sústava je 6 – členná.
Ksi UMa je nádhernou dvojhviezdou so zlatožltými zložkami, ktoré bývajú označované ako „nebeské diamanty“. Obiehajú okolo seba za 60 rokov. Každá je opäť spektroskopickou dvojhviezdou.
Planetárna hmlovina M 97 pre svoj zvláštny výzor dostala pomenovanie Sovia hmlovina. Podoba sa hlave tohoto vtáka.
V oblasti súhvezdia nájdeme aj niekoľko jasnejších galaxii, z ktorých M81 a M82 sú viditeľné väčším triédrom. Nájdeme ich tak že spojíme Phekdu a Dubhe myslenou čiarou, ktorú potom predlžíme o rovnakú vzdialenosť smerom za zadnú časť Veľkého voza. Iná galaxia M 101 vytvára vrchol rovnostranného trojuholníka s hviezdami Benetnash a mizar.

Zdroj: www.vesmir.sk

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
Elektrikář

Ke každému souhvězdí se váže nějaká pověst. Nádherné pověsti mají indiáni z Ameriky. Káždý národ má svoje a jiné. Od pradávna se používali pro orientaci na moři než se rozšířilo používání kompasu. Zajdi si do knihovny nebo na hvězdárnu tam toho o hvězdách vědí nejvíc.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie