Avatar užívateľa
anonym

Niečo o ovčích kiahnach.

V školke sa rozšírili ovčie kiahne, pravdepodobne ich každú chvíľu prinesie i môj syn. Viem, že to je infekčné ochorenie, ale neviem o ňom nič presnejšie. Čo je to za ochorenie? Aké sú jeho príznaky? Ako dlho pretrváva?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5011 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
veronikaiq

Ovčie kiahne patria medzi najčastejšie vírusové ochorenia. Ohrozený je každý, kto ich ešte neprekonal.
Ovčie kiahne spôsobuje vírus varicella zoster, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Zdrojom nákazy je chorý človek. Ľahko sa prenášajú vzduchom a dotykom. Ochorenie je sprevádzané výsevom typických pľuzgierikov. Po ústupe ochorenia sa vírus usídli v nervových uzlíčkoch pozdĺž miechy a tam pretrváva po celý život. Pri oslabení imunitného systému z rôznych príčin, vírus môže vycestovať pozdĺž nervových vlákien a vyvolať pásový opar – nepríjemné a bolestivé ochorenie. Pokiaľ sa na tele už nové ohniská neobjavujú, dá sa už hovoriť o ukončení choroby.
Ošetrovanie ovčích kiahní: pokoj, izolácia, dostatok tekutín a prísun vitamínov. Nie je vhodné natierať vyrážky žiadnym tekutým púdrom či inou masťou. Proti svrbeniu môžete použiť niektoré z antihistaminík, teda liekov proti alergickým reakciám. Dôležité je, aby sa chrastičky neodlupovali násilím, ale nechali prirodzene odpadnúť, čomu môže pomôcť sprchovanie, ale nie kúpeľ.
Závažnejší priebeh ovčích kiahní majú dospelí, ktorí neprekonali ochorenie v detstve.

Zdroj: www.ovciekiahne.sk

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
Miňo

Veronika už odpovedala, ja pridám trochu praxe: najskôr dostala kiahne v škôlke jedna dcéra, dala si povedať, aby si to neškriabala, dávali sme jej špeciálne kvapky, 10 dní sme boli doma, dva týždne mimo škôlky. Od nej to chytila menšia dcéra, 10 mes. a to bolo kruté. Veľmi silný priebeh, plače, teploty, nevysvetlíš, aby si neškriabalo tváričku. Určite nechoďte von 10 dní, do kolektívu dva týždne, čo je taká priemerná inkubačná doba. Tie kvapky proti svrbeniu pomohli, odporúčam: Fenistil

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Zdravie