Avatar užívateľa
anonym

Niečo o mäsožravých rastlinách?

Premňa sú mäsožravé rastliny stále akousi záhadou. Aké sú to vlastne mäsožravé rastliny? Ako sa rozmnožujú? Ako vznikajú? Dajú sa pestovať v domacich podmienkach?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? anonym, Kika před 5007 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Kika

Mäsožravé rastliny sú úplne obyčajné rastliny s jednou vlastnosťou navyše – svoj život si z času na čas okorenia nejakým „mäsitým pokrmom“. Majú teda schopnosť chytiť a stráviť menšie živočíchy (ide hlavne o lietajúci a lezúci hmyz). Slúžia im na to pasce rôznej veľkosti, tvaru, sfarbenia a spôsobu chytania koryste.

Zdroj: masozravky.sk

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
ciernak

Mäsožravé rastliny sa stali mäsožravé, lebo rastú v pôde, kde sa nachádza málo dusíka a fosforu. Buď tieto rastliny vyhynú alebo sa tomuto nedostatku prispôsobia. Začínajú preto chytať a tráviť korisť. Odlišujú sa rôznymi pascami – najznámejšími sú rosičky okrúhlolisté. Tie rastú aj u nás, ale sú prísne chránené. Na hlavičke majú tekutinu, kde sú voňavé látky a farbivá. Keď sa tam mucha dostane, začne sa metať. List rastliny reaguje tak, že sa začne stáčať a vytvárajú sa tráviace enzýmy, ktoré korisť rozložia. Hrozí, že táto rastlina vyhynie, preto ju rozmnožujeme v podmienkach in vitro. Pri prenose rastlín do pôdy si však musíme dávať pozor, aby sme ich aklimatizovali. Ak by sme to neurobili, veľká časť týchto rastliniek by vyhynula. Ďalším príkladom mäsožravej rastliny je mucholapka, ktorá má na konci listov zaklopujúce sa pasce.

Zdroj: www.mozgovna.prav­da.sk/ako-sa-rozmnozuju-rastliny-dfx-/sk-mzar.asp?c=A100802_­001701_sk-mzar_p31

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
KORVO

Dajú sa pestovať aj doma dokonca sa dajú kúpiť aj cez internet najrôznejšie druhy, či už semená alebo malé rastlinky

http://www.web­ko.sk/45-grow-it-masozravky.html

http://www.plan­tae.sk/

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
Elektrikář

Masožravé rostliny si doplňují jídelníček drobným hmyzem v nepříznivých životních podmínkách. Rostou na rašeliništích. Na stolových horách v Řecku nebo v tropických pralesech. Podívej se na ně v botanické zahradě jinak se dají běžně koupit v květinářství. Je jich několik druhů. Láčkovky
v květu je páchnoucí tekutina v které se hmyz utopí a rozloží. Rosnatky na listech konci chloupků mají lepkavou tekutinu.U dalších se mechanicky po podráždění lístky zavírají.

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie