Avatar užívateľa
anonym

Niečo o cesnaku?

Manžel má veľmi rád cesnak i otec ho stále jedával, len ja akosi ho sice môžem zjesť, ale robí mi tráviace ťažkosti a cítim ho na žaludku ešte na druhý deň, škoda. Aké ma cesnak vlastne účinky? Je liečivý ako sa vraví?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4985 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
jozo

Za dobré liečebné účinky cesnaku sú zodpovedné najmä sírne zlúčeniny, najmä alicín, ktoré zároveň zapríčiňujú typický cesnakový zápach. Práve tieto zlúčeniny preslávili cesnak antibakteriálnym a antivírusovým účinkom.
Pomôže tiež pri liečení akné. Červené a bolestivé miesta spôsobuje infekcia, ale surový cesnak dokáže baktérie redukovať či úplne zničiť.
Obsahuje aj vitamíny B1, B2 a C a množstvo ďalších dôležitých látok, napríklad jód, draslík, sodík, vápnik, železo i kyselinu kremičitú, sacharidy a malé množstvo bielkovín. Vďaka nim dokáže cesnak potlačiť aj tvorbu cholesterolu pečeni a zároveň znížiť jeho škodlivú hladinu v krvi.
Podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela, čím ju vlastne čistí. Znižuje zrážanlivosť krvi a urýchľuje rozpúšťanie krvných zrazenín, preto tým, ktorí ho konzumujú pravidelne, hrozí menšie riziko upchatia ciev. Aromatické strúčiky však prečisťujú nielen krv, ale aj myseľ!
Hoci cesnak stimuluje činnosť tráviacich orgánov, najmä žalúdka, upravuje mikroflóru hrubého čreva či povzbudzuje vylučovanie žlče do dvanástnika, ľuďom s citlivejším trávením môže vyvolať žalúdočné a žlčníkové ťažkosti. Vyhýbať by sa mu mali ľudia, ktorých pobolieva žalúdočný alebo dvanástnikový vred.

Zdroj: www.domacnost­.sme.sk/c/325002­6/cesnak-pachne-ale-je-zdravy.html

0 Nominácie Nahlásiť

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Príroda a životné prostredie